Reklama

Śladami historii przez Gubin

Podziel się!

Jest jednym z ciekawszych miast na terenie województwa lubuskiego, a wycieczki po jego terenie mogą sprawić wiele radości miłośnikom historii. Gubin z pewnością zasługuje na uwagę, a jego zabytki mogą oczarować każdego. Co warto zobaczyć w tym mieście?
Podstawowe informacje o mieście

Położony w dolinie Nysy Łużyckiej Gubin swą historią sięga XI wieku. Wiadomo, że już w tym czasie istniała tu prężnie rozwijająca się osada handlowa, którą w czasach Bolesława Chrobrego włączono do Polski. W 1235 roku Gubin otrzymał prawa miejskie, w tym też czasie na jego teren zaczęła napływać ludność niemiecka. Dzięki sukiennictwu oraz handlowi miasto mogło się pomyślnie rozwijać, a o bogactwie jego dawnych mieszkańców najlepiej świadczą zachowane tu zabytki dawnej architektury.

Miejskie zabytki

Gubin może się pochwalić piękną starówką, której symbolem są ruiny gotyckiego kościoła oraz zachowane do dziś fragmenty dawnych murów obronnych. Z miejskich fortyfikacji ocalała też baszta z I połowy XVI wieku oraz tzw. Mała Baszta Dziewicza. Przyciąga też ratusz, którego najcenniejszym skarbem są gotyckie piwnice. Spacerując po mieście można też zauważyć wiele domów, wśród których nie brak pamiątek z XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na kościół Świętej Trójcy z XIX wieku, który przypomina o Polakach trafiających do Gubina z terenów zaboru pruskiego.

Jak każde miasto o średniowiecznym rodowodzie, tak i Gubin może zachwycać. Tu z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku, a piękna zabudowa miasta czyni spacer jego ulicami wielką przyjemnością.


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar