piątek, 29 marca, 2024

Sędzia Ochocki, prezydent Duda i wojna w mediach społecznościowych

Sędzia Jarosław Ochocki z Sądu Okręgowego w Poznaniu napisał w sobotę, że prezydent Duda jest złym człowiekiem i szkodzi Polsce. Rzecznik dyscyplinarny jeszcze tego samego dnia uznał wpis za znieważający prezydenta i zapowiedział kroki prawne. Głos zabrało też stowarzyszenie “Iustitia”.

Sędzia Ochocki napisał: “Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki”.

Jego wpis jest reakcją na przemówienie prezydenta Dudy do związkowców w Katowicach, gdzie mówił o potrzebie uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości, bo “Sędziowie mają swoich kolegów, swoich ludzi w trybunałach, w innych miejscach. Opowiadają różne bzdury, zaprzeczają wszystkim trudnym faktom”. Prezydent wyraził nadzieję, że tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Zaznaczył, że chodzi o osoby, które “orzekały w stanie wojennym i skazywały ludzi na karę więzienia za działalność, za walkę o wolną Polskę”

Na wpis sędziego natychmiast zareagował Przemysław W. Radzik, zastępca Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, który podjął “czynności wyjaśniających w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na uchybieniu godności urzędu przez Jarosława O., sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału w tym Sądzie, który 18 stycznia 2020 r., nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, na portalu Twitter zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez co wyczerpał znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art. 135 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 § 1 Kodeksu karnego”

Sędzia Ochocki wyjaśnił, że urażenie kogokolwiek tym wpisem nie było jego intencją.

Warto tu chyba przytoczyć słowa samego prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone 8 lipca 2019 roku podczas inauguracji Belwederskiej Szkoły Letniej w Warszawie. Prezydent powiedział wówczas: “W demokratycznym państwie dopuszczalna jest krytyka w odniesieniu do wszystkiego. Istota trójpodziału władz polega na tym, że żadna z nich nie jest najważniejsza. Nie jest tak, że jedna władza w sposób bezwzględny może dyktować warunki drugiej i jest nietykalna; że sama się kontroluje, że sama o sobie orzeka i to, co powie jest absolutnie niezdatne do poddani jakiejkolwiek krytyce”.

Głos w dyskusji zabrało też Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, które “wyraża stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez urzędującego Prezydenta RP Andrzeja Dudę przy okazji spotkań przedwyborczych w Zwoleniu i Katowicach.

Twierdzenie, że sądy są przeszkodą do prawidłowego rozwoju Polski jest kłamliwe, zaś sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i „powinni być eliminowani”, gdyż inaczej „Polska nigdy nie będzie normalnym państwem” jest przykładem mowy nienawiści, która może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów.

Przypominamy, że z mocy art. 10 Konstytucji RP sądy są obok władzy ustawodawczej i wykonawczej trzecią, równorzędną władzą.

Niezależny wymiar sprawiedliwości stanowi podstawową gwarancję praw i wolności obywateli przysługujących im z mocy Konstytucji RP.

Podważanie tych wartości przez Prezydenta RP jest niedopuszczalne i sprzeczne z polskim porządkiem prawnym”.
– Uchwała Zarządu SSP “Iustitia” z dnia 19.01.2020 r.

el

Strona głównaWiadomości z PolskiSędzia Ochocki, prezydent Duda i wojna w mediach społecznościowych