granica polsko-białoruska fot. Straż Graniczna

Są sankcje dla Białorusi!

Zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej do odwołania i sankcje nałożone przez UE. To pierwsze konsekwencje, jakie odczuje Białoruś za przeprowadzenie hybrydowego ataku na polska granicę.

Jak poinformowała Komenda Główna Straży Granicznej, przejście zostanie zamknięte jutro o 7.00 rano dla ruchu towarowego i osobowego. Otwarte pozostanie jedynie przejście kolejowe. Decyzja jest spowodowana brakiem reakcji Białorusinów na nielegalne przekroczenia granicy. Strona Polska ostrzegała, że jeśli nie zaczną działać, to przejście zostanie zamknięte.

Ursula Von der Leyen, przewodnicząca KE, wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich. Poinformowała też, że rozmawiała z premierami Polski, Litwy i Łotwy o tym, jakie działania może podjąć UE, by wesprzeć trzy graniczne kraje w walce z hybrydowym atakiem z Białorusi.
– Białoruś musi przestać narażać życie ludzi – podsumowała. – Instrumentalizacja migrantów dla celów politycznych przez Białoruś jest niedopuszczalna.

Szefowa KE zamierza także zbadać, w jaki sposób UE może nałożyć sankcje na linie lotnicze z państw trzecich, które zajmują się przemytem ludzi, a Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE, w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, aby sprawdzić, czy podjęły one wystarczające środki, by uniemożliwić swoim obywatelom wykorzystanie w taki sposób przez białoruskie władze.

Do apelu przewodniczącej KE dołączył się Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.
„Wzywam władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego, UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych” – napisał na Twitterze.

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmu marszałek Elżbieta Witek stwierdziła, że właśnie stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy , jednak Polska jest przygotowana na każdy scenariusz. Funkcjonariuszy straży granicznej wspiera ponad 12 tys. żołnierzy i policjantów, a obrona granicy jest priorytetem władz.

– Są takie momenty w życiu naszego narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach i w duchu jedności zadbać o interes kraju – powiedziała marszałek dodając, że zwołała na dziś Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. – Rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze