czwartek, 28 marca, 2024

Prezydent podjął decyzję w sprawie stanu wyjątkowego

Jak poinformował dziś Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy Polski z Białorusią. To jednak jeszcze nie znaczy, że zostanie on wprowadzony.

– Wniosek był bardzo wnikliwie analizowany – zapewniał rzecznik. – Prezydentowi ogromnie zależało na tym, żeby rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli.

Rzecznik zapewnił też, że prezydent zgodził się na wszystkie rozwiązania zawarte we wniosku, bo wszystkie były zgodne z ustawą.

– Sytuacja na granicy z Białorusią jest trudna i to nie ulega wątpliwości – podkreślił rzecznik. – Dzisiaj my jako Polska, która jest odpowiedzialna za swoje granice, ale także granice Unii Europejskiej, musi podejmować takie decyzje, które zapewnią bezpieczeństwo Polsce i UE. Stąd taka decyzja prezydenta.

Złożenie wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego zapowiedział już premier Mateusz Morawiecki. Podpis prezydenta to jednak dopiero początek drogi legislacyjnej tego wniosku. Andrzej Duda po podpisaniu wniosku ma 48 godzin, by go przekazać do Sejmu, a Sejm, jeśli go zatwierdzi, to musi to zrobić większością głosów. Ma nad tą sprawą obradować w piątek, 3 września, lub w poniedziałek, 6 września. Wszystko wskazuje na to, że PiS dysponuje tyloma głosami, by przegłosować wprowadzenie stanu wyjątkowego. Wszystko wskazuje na to, że ten wniosek PiS poprze Konfederacja, a 11 głosów wystarczy, by zapewnić PiS większość.

Co zrobi opozycja – jeszcze nie wiadomo. Na razie tylko posłowie Lewicy zadeklarowali, że złożą wniosek o uchylenie tego rozporządzenia. Koalicja Obywatelska nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie, a wielu posłów twierdzi, że zadecyduje, jak będzie głosować dopiero wtedy, gdy zapozna się z projektem.

Według wniosku podpisanego przez prezydenta stan wyjątkowy będzie dotyczył pasa województw podlaskiego i lubelskiego o szerokości mniej więcej 3 km od granicy i będzie obowiązywał 30 dni. W tym czasie na terenie objętym stanem wyjątkowym nie będzie wolno organizować zgromadzeń i manifestacji, imprez masowych, także kulturalnych i rozrywkowych, każdy ma obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, a osoby poniżej 18. roku życia – legitymacji szkolnej.

Podczas stanu wyjątkowego będzie też obowiązywał zakaz przebywania w określonych miejscach wskazanych przez służby, zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, zostanie także ograniczony dostęp do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Będzie obowiązywał również ograniczenie prawa posiadania broni palnej oraz amunicji i materiałów wybuchowych, a także innej broni przez zakaz jej noszenia.

Wniosek o ustanowienie stanu wyjątkowego jest pierwszym wniosek o wprowadzenie takiego stanu od 1981 roku, kiedy to generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Wprowadzenia stanu wyjątkowego rząd nie rozważał nawet w czasie miesięcy pandemii koronawirusa z najwyższym wskaźnikiem zakażeń i zgonów, mimo że opozycja wówczas wskazywała na konieczność jego wprowadzenia, jako że nakazy i zakazy ogłaszane przez rząd bez wprowadzenia stanu wyjątkowego były niezgodne z prawem.

Strona głównaWiadomości z PolskiPrezydent podjął decyzję w sprawie stanu wyjątkowego