Skwery im. Jacka Hałasika, Kaspra Goskiego, Stanisława Wisłockiego, ulice Zofii Michałkiewicz, Wandy Rutkiewicz, Jerzego Waldorffa czy zaułek Haliny Żytkowiak – kilka poznańskich ulic i skwerów 26 września otrzymało nowe nazwy.
Skwer im. Jacka Hałasika znajduje się przy ul. Kolejowej. Jacek Hałasik był dziennikarzem i popularyzatorem gwary poznańskiej w Radiu Merkury. W 2014 r. został “Człowieka Roku Łazarza”, a w 2018 r. był nominowany do tytułu “Mistrza Mowy Polskiej”. Poznaniacy najlepiej go pamiętają z Konkursu Gwary Poznańskiej “Godejcie po naszymu” oraz prowadzenia Święta Bambrów Poznańskich wspólnie z Juliuszem Kublem.
Skwer przy placu Kolegiackim otrzymał imię Kaspra Goskiego, burmistrza Poznania z XVI wieku, ale także lekarza, astronoma, astrologa, matematyka i filozofa. Pochodził z Sochaczewa, był absolwentem Akademii Lubrańskiego oraz Wydziału Sztuk Wyzwolonych Uniwersytetu Krakowskiego, a w Poznaniu prowadził praktykę lekarską. Ale największą popularność zdobył jako astrolog – jego prognostyki astrologiczne wydawane w Krakowie i Wrocławiu.
Skwer na osiedlu Bolesława Chrobrego od dziś nosi imię Stanisława Wisłockiego, pianisty i dyrygenta, który w 1947 r. zorganizował orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, do 1957 r. pełnił funkcję jej kierownika artystycznego, a do 1958 r. pierwszego dyrygenta. Był też współorganizatorem pierwszego powojennego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1952 r.
Patronką ulicy na Ratajach została poznańska harcerka Zofia Michałkiewicz, członkini kobiecego towarzystwa “Warta” i druhna pierwszej w Poznaniu żeńskiej drużyny harcerskiej im. Emilii Plater. Prowadziła tajne nauczanie dzieci w języku polskim, a gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, zgłosiła się jako ochotniczka do powstańczej służby sanitarnej. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
Zaułek na Łacinie otrzymał imię Haliny Żytkowiak, poznańskiej piosenkarki, która muzyczną karierę rozpoczęła w 1964 r. w zespole Meteory, była członkinią Amazonek, z którymi zdobyła wyróżnienie za debiut na VII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Występowała też z Trubadurami, a później z Krzysztofem Krawczykiem w zespole Fair, który odbył kilka tournée dla amerykańskiej Polonii.
Z kolei ulica na Ławicy otrzymała imię Jerzego Waldorffa, publicysty i krytyka muzycznego, absolwenta gimnazjum gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w którym zdał maturę. Również w Poznaniu ukończył prawo i nawet pracował w kancelarii adwokackiej, ale porzucił karierę prawniczą na rzecz kariery krytyka muzycznego w “Przekroju”, Polskim Radiu, tygodnikach “Świat” oraz “Polityka”.
Natomiast część ul. Belwederskiej, między Słoneczną a Heweliusza, nosi od dziś imię wybitnej alpinistki Wandy Rutkiewicz, która zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Jej osiągnięcia stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. Zaginęła w 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.
Nowe nazwy otrzymały też dwie drogi wewnętrzne na osiedlu Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo – od dziś noszą nazwy Łańcucka i Solińska.