czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Żołnierze uczcili setne urodziny gen. Jana Podhorskiego

200 lat zaśpiewali generałowi Podhorskiemu żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” z okazji jego setnych urodzin – i trudno się temu dziwić, jako że były to setne urodziny generała. Terytorialsi przygotowali z tej okazji przyjęcie dla generała.

Generał Jan Podhorski “Zygzak” to legenda i bohater wojenny, który 21 czerwca skończy 100 lat. Ale terytorialsi postanowili zorganizować obchody jego urodzin nieco wcześniej, w weekend. Przyjęcie odbyło się na strzelnicy piechoty w Biedrusku, która należy do CSWLąd. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej grochówki, bez której “Zygzak” nie wyobraża sobie świętowania z wojskiem.

Żołnierze na miejscu czekali na jubilata z tortem.
– Wraz z towarzyszami broni spełniliśmy nasz obowiązek obywatelski, a ja w dodatku swój prywatny, zawadiacki – żartobliwie odpowiedział “Zygzak” zapytany o bohaterskie czyny.

Poza grochówką i tortem był też specjalnie przygotowany pokaz dynamiczny, były też życzenia 200 lat w zdrowiu, które składali weteranowi żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na czele z dowódcą, płk. Rafałem Miernikiem oraz płk Krzysztofem Kubą, komendantem poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Z tej okazji odbyły się też pierwsze Zawody Strzeleckie im. gen. Jana Podhorskiego pod honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego, Michała Zielińskiego, który kibicował zawodnikom i osobiście wręczył puchary zwycięzcom.

– Generał Podhorski jest bohaterem wykutym w ogniu tragicznych czasów wojny i okupacji hitlerowskiej i sowieckiej w Polsce – mówił pułkownik Miernik. – Jak przystało na Wielkopolanina, został wychowany w miłości do Ojczyzny. Czynami codzienności, ofiarował się jej bezwzględnie. Dziś my, młodsze pokolenie żołnierzy- obywateli ochotników, bierzemy z Pana Generała przykład. Jest naszą dumą i legendą. Jest jednym z nas – honorowym żołnierzem Brygady.

Podczas dzisiejszego święta, generał otrzymał miniaturę sztandaru wielkopolskiej brygady. Wcześniej, odebrał z rąk dowódcy odznakę 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gen. Jan Henryk Podhorski, ps. Zygzak, Marciniak, urodził się w Budzyniu. Jego ojciec, Maksymilian Diering, walczył w powstaniu wielkopolskim i został odznaczony Krzyżem Walecznych. Gdy miał 6 lat, rodzina przeprowadziła się do Rakoniewic i tam przyszły generał skończył szkołę oraz zaczął działać w harcerstwie. Do momentu wybuchu wojny zdobył ponad 30 sprawności i funkcję przybocznego w 30 osobowej drużynie.

W sierpniu 1939 roku, zgłosił się jako ochotnik do batalionu Obrony Narodowej „Opalenica” i walczył w jego szeregach podczas kampanii obronnej. Uczestniczył w walkach pod Sompolnem oraz w akcji internowania Niemców w Rakoniewicach. Później dostał się do niewoli. Był brutalnie przesłuchiwany. Uciekł i wrócił do rodzinnych Rakoniewic, gdzie wkrótce aresztowało go gestapo. Ponownie udało mu się uciec.

W 1942 roku, przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa i tam złożył przysięgę w Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Po scaleniu organizacji został żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Brał udział w powstaniu warszawskim w pułku NSZ im. Władysława Sikorskiego. Dowodził jedną z grup szturmowych. Po zakończeniu powstania, jako podporucznik, trafił do Stalagu IV B. Obóz wyzwoliły wojska radzieckie w 1945 roku.

Po wojnie przeniósł się do Poznania, gdzie rozpoczął studia medyczne, ostatecznie jednak ukończył leśnictwo. Był przeciwnikiem sowietyzacji Polski. Zainicjował w 1946 roku strajk studentów w Poznaniu. Protestujący żądali uwolnienia aresztowanych 3 maja osób w Krakowie. W efekcie, Jan Podhorski trafił do aresztu. Tym razem również udało mu się zbiec, jednak odnaleziono go i skazano na 7 lat więzienia. Po uwzględnieniu amnestii, w Zakładzie Karnym we Wronkach spędził 3 lata. W okresie PRL był nieustannie inwigilowany. Swojej działalności w NSZ nie ujawnił aż do końca lat '80. W 2016 roku otrzymał awans na stopień generała brygady w stanie spoczynku. To ostatni znany żołnierz, służący w oddziałach Obrony Narodowej z 1939 roku, za swoje bohaterskie czyny odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Memoria” i Krzyżem Walecznych.

12WBOT

Strona głównaPoznańPoznań: Żołnierze uczcili setne urodziny gen. Jana Podhorskiego