piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Znów zdobywają Ławicę!

Powstańcy wielkopolscy ponownie zaatakują Ławicę, by zdobyć lotnisko i tym samym uniemożliwić Niemcom wywiezienie sprzętu lotniczego i balonowego. Atak wystartuje 5 stycznia w samo południe.

Jak przypomina portal 27Grudnia.pl, lotnisko powstało w 1913 roku na terenach podmiejskiej wsi Ławica. Miało pełnić funkcję wojskowego połączenia powietrznego, a w jego otwarciu osobiście uczestniczył cesarz Wilhelm II Hohenzollern.

I rzeczywiście było ważnym punktem, także ze względu na przechowywane na nim ilości sprzętu lotniczego i wojskowego, które bardzo by się przydały powstańcom, nie mówiąc już o tym, że zdobycie lotniska uniemożliwiłoby atak lotniczy i zbombardowanie miasta. Strat wśród ludności cywilnej powstańcy bardzo się obawiali.

Wszystko to wpłynęło na decyzję Dowództwa Głównego o wydania rozkazu zajęcia lotniska. W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku w kierunku Ławicy wyruszył sformowany wcześniej oddział. Akcją dowodził ppor. Andrzej Kopa, a w skład grupy powstańczej wchodziły trzy kompanie Służby Straży i Bezpieczeństwa, pięćdziesięcioosobowy oddział kawalerii, oddział Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego i służba sanitarna. Powstańcy dysponowali dwiema armatami, których zadaniem było wsparcie ogniem ataku powstańczego.

Atak poprzedzono wyłączeniem prądu i połączeń telefonicznych. Po ostrzale artyleryjskim (trafienia w wieżę kontroli lotów i koszary) nastąpił krótki, przeprowadzony w ciemności atak piechoty powstańczej, okupiony stratą jednego poległego. Kilkanaście minut wystarczyło, by opanować lotnisko. Nie bez znaczenia była też pomoc Polaków służących w ławickich oddziałach.

Konsekwencją wojskowych decyzji dowództwa było także zdobycie całego sprzętu lotniczego i sprawnych samolotów znajdujących się na lotnisku, co oznacza, że powstańcy dysponowali już także siłami powietrznymi, dającymi możliwość wykonywania lotów bombowych na terytorium wroga. Przykładem może być akcja odwetowa lotników wielkopolskich, którzy 9 stycznia wykonali lot bombowy na lotnisko we Frankfurcie na Odrą, zrzucając 36 bomb!

Ciekawostką jest fakt, że wartość sprzętu, jaki trafił w ręce powstańców, oszacowano na 200 milionów marek niemieckich. To największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża.

5 i 6 stycznia znów przeniesiemy się myślą do tych dni. 5 stycznia od 12.00 grupy rekonstrukcyjne zapraszają na piknik historyczny przy ul. Bukowskiej 285, a 6 stycznia – na apel w hołdzie zdobywcom Ławicy”Wzgórze Berlińskie”.

Współorganizatorem pikniku jest Port Lotniczy Ławica , a organizację apelu wspiera Rada Osiedla Krzyżowniki Smochowice.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Znów zdobywają Ławicę!