Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Zmiany w organizacji ruchu na Starołęce od 3 lipca

26 czerwca rozpoczęło się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu w rejonie ul. Starołęckiej. Od 3 lipca poznaniaków czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w tym rejonie.

Po północnej stronie torów kolejowych wprowadzone zostaną ograniczenia ruchu samochodowego na ulicy Fortecznej w kierunku od Romana Maya do Starołęckiej. Wjazd w tę stronę możliwy będzie jedynie dla autobusów oraz wykorzystywany jako dojazd do posesji. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ulicy Fortecznej w ulicę Starołęcką. Dojazd dla samochodów do ulicy Starołęckiej będzie możliwy przez ulicę Romana Maya lub ulicę Unii Lubelskiej i rondo Żegrze. Zmiany te mają za zadanie zmniejszenie skali zatłoczenia skrzyżowania ul. Starołęckiej i ul. Fortecznej i – co za tym idzie – poprawę przepustowości ul. Starołęckiej i zmniejszenie ryzyka opóźnień autobusów obsługujących linię T5.

Również 3 lipca zmiany zostaną wprowadzone po południowej stronie torów kolejowych. Wprowadzony zostanie ruchu jednokierunkowy na ulicy Książęcej – od św. Antoniego do Starołęckiej oraz na ulicy św. Antoniego – od Starołęckiej do Książęcej. Drugi pas na tych ulicach przeznaczony będzie dla autobusów jako buspas. Na ul. św. Antoniego już pojawiły się znaki zakazu zatrzymywania się, który obowiązuje od 29 czerwca. Te działania mają za zadanie zmniejszenie skali zatłoczenia skrzyżowania ul. Starołęckiej i ul. Książęcej, poprawienie przepustowości ul. Starołęckiej i zmniejszenie skali opóźnień autobusów dojeżdżających do węzła przesiadkowego Starołęka.

Przypomnijmy, że dla usprawnienia komunikacji pasażerskiej między południowo-wschodnimi osiedlami Poznania a centrum miasta od 28 czerwca (poniedziałek) do 31 sierpnia (niedziela), głównie w godzinach pozaszczytowych i wieczornych, uruchomione zostaną dodatkowe pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na odcinku Krzesiny – Poznań Starołęka – Poznań Dębina – Poznań Główny. Będzie to uzupełnienie obecnych połączeń, tak aby pociągi przez cały dzień kursowały średnio co ok. 30 minut. Czas przejazdu ze stacji Poznań Starołęka do Poznań Główny wynosi średnio ok. 7 minut – to najszybsza możliwość dostania się do centrum miasta.

Posiadacze biletów okresowych sieciowych ZTM ważnych w strefie A mogą bez dodatkowej opłaty podróżować pociągami spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO na terenie Poznania. Pozostałe osoby mogą skorzystać z biletów jednorazowych kolejowych, m.in. Biletu Starołęckiego, który kosztować będzie 4 zł normalny, 2 zł ulgowy i można go będzie zakupić w kasach kolejowych oraz u drużyny konduktorskiej w pociągach bez dodatkowej opłaty. Uwaga! W pociągach nie będą obowiązywać bilety jednorazowe czasowe ZTM, tPortmonetka oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Zmiany w organizacji ruchu na Starołęce od 3 lipca