Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Zastępca prezydenta z wizytą w Łazienkach Rzecznych i Dziecińcu pod Słońcem

Czy remont okazał się udany, wszystko wygląda tak jak powinno i czy osiągnięto zaplanowany efekt? Sprawdzał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wspólnie z radnymi i urzędnikami.

Łazienki Rzeczne i Dzieciniec pod Słońcem idealnie wpisują się w program rewitalizacyjny “Na rzecz Warty”, który ma przywrócić rzekę miastu i jego mieszkańcom. Prace zakończyły się na przełomie ubiegłego i obecnego roku. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że nie wszyscy mogli od razu podziwiać ich efekty. Trzeba było także odwołać oficjalne otwarcie.

Dzieciniec pod Słońcem przeszedł kompleksową modernizację
Łazienki rzeczne wzniesione zostały w latach 1924 – 1925 i szybko stały się jednym z kultowych miejsc przedwojennego Poznania. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tysięcy osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Zabytkowe Łazienki Rzeczne odzyskały już dawny blask. Dzięki modernizacji przywrócona została im przedwojenna forma i kolorystyka.

– Łazienki Rzeczne to budynek o bardzo ciekawej historii – zauważa Mariusz Wiśniewski. – Cieszę się, że podczas modernizacji udało się to wyeksponować. Mimo szeroko zakrojonych prac zachowano wiele oryginalnych elementów budynku. W dobrym stanie ocalała część podłóg, klatka schodowa, udało się także odkryć i przywrócić oryginalny kolor stolarki okiennej.

Główny, murowany budynek łazienek został zbudowany na planie kwadratu. Od zachodu zakończony jest czterokolumnowym portykiem. Od tej strony prowadzą do niego szerokie schody, a od wschodu znajduje się duży, prostokątny taras. Do środkowego, murowanego budynku dostawiono dwa wąskie skrzydła boczne. Łazienki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poszczególne kondygnacje połączone są nową windą zlokalizowaną w środkowej części budynku.

W jednym skrzydle budynku zaprojektowano przestrzeń biurową dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach inkubatora przedsiębiorczości Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Obecnie zlokalizowane tam dwa biura – każde o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych – są wynajęte. W środkowej części przygotowano powierzchnię pod całoroczną restaurację. W budynku zlokalizowane są też w pełni wyposażone sale konferencyjne.

Kompleksową modernizację przeszedł także Dzieciniec pod Słońcem – zabytkowy zespół budynków i ogrodu jordanowskiego, z którego korzysta obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

– Po rewitalizacji MDK znacznie poprawiły się warunki funkcjonowania dzieci i młodzieży oraz pracy dla nauczycieli – mówi Małgorzata Rościszewska, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. – Sale są wyremontowane. Mamy do swojej dyspozycji piękny teren – boiska sportowe, place zabaw. Niestety, z racji pandemii w tym roku nie uruchomiono fontanny. Mamy jednak nadzieję, że będzie ona działać w przyszłym roku. Ludzie chętnie korzystają z naszego obiektu. Z licznika wynika, że w weekend na jego teren wchodzi około 500 osób dziennie.

Wszystkie obiekty Dziedzińca pod Słońcem przeszły gruntowną rewitalizację. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu. Wymieniono ogrodzenie. Każdy z obiektów posiada klimatyzację.

Prace obejmowały również odrestaurowanie małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Eksperci DEMIURG odnowili rzeźbę “Macierzyństwo”, autorstwa polskiego rzeźbiarza Edwarda Haupta, a także odtworzyli zabytkową fontannę.

Przestrzeń ogrodu jordanowskiego, który również jest zabytkiem. zagospodarowano tak, aby był on atrakcyjnym miejscem spacerów, wypoczynku, a przede wszystkim prowadzenia plenerowej działalności kulturalnej. W północnej części ogrodu powstał plac zabaw, a od strony ul. Piastowskiej – boiska do siatkówki plażowej.

Podczas modernizacji pomyślano także o osobach z dysfunkcjami. Na terenie kompleksu znajduje się plac zabaw dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami, a także makieta z opisem w alfabecie Braille'a. Obiekty znajdujące się na terenie kompleksu zostały naniesione do aplikacji TOTUPOINT. Dzięki temu osoby niewidome i słabowidzące mogą dowiedzieć się, w jakim dokładnie miejscu się znajdują.

Obszar Dziecińca został objęty monitoringiem wizyjnym, co zwiększy bezpieczeństwo osób korzystających z oferty MDK 1 oraz wszystkich poznaniaków przebywających na jego terenie. Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020).

“Dzieciniec pod Słońcem” powstał w 1928 roku nad Wartą, jako pierwszy w Poznaniu ogród jordanowski. Zbudowany został w stylu dworkowym i otoczony francuskim ogrodem. Na dzieciniec składały się: bawialnia, jadalnia i łaźnia.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Zastępca prezydenta z wizytą w Łazienkach Rzecznych i Dziecińcu pod Słońcem