piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Zastępca prezydenta i radni sprawdzali dach hali na Rynku Łazarskim

Nowy dach, ze względu na swój wygląd i niespotykana konstrukcję, budzi wiele emocji. Dlatego poznańscy radni postanowili go obejrzeć z bliska i porozmawiać z jego wykonawcami.

– Po wakacjach zakończą się roboty budowlane i rozpoczną odbiory – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Zakładamy, że Rynek Łazarski otworzymy i oddamy mieszkańcom pod koniec roku, prawdopodobnie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Już teraz widać, że będzie to bardzo zupełnie nowa jakość przestrzeni zarówno w Poznaniu, jak i na samym Łazarzu. Rzeczą, która już przykuwa uwagę, a po oddaniu rynku z pewnością spowoduje, że ludzie z ciekawości będą odwiedzać centralny punkt dolnego Łazarza, to będzie niewątpliwie dach nad płytą rynku.

Dach nad halą targową wykonano bowiem z materiału zwanego w skrócie ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Jest lżejszy i wytrzymalszy od szkła, a jednocześnie biodegradowalny. Zapewnia dostęp światła słonecznego oraz ochronę przed deszczem i śniegiem – to radni mogli sprawdzić, stojąc pod dachem w słoneczny dzień. Ma formę dwóch “poduszek” rozpiętych na stalowej konstrukcji. Powietrzem napełniają go specjalne dmuchawy o łącznej mocy 11 kW, czyli tyle, ile potrzebuje 5 czajników elektrycznych.

Co ważne, dmuchawy nie działają przez cały dzień, a łącznie przez okres maksymalnie 4 godzin, są też energooszczędne i ciche. Całe zadaszenie funkcjonuje bez zastrzeżeń od kilku tygodni i nie generuje ani dużego hałasu, ani wysokich kosztów utrzymania. Zadaszenie jest stosunkowo proste w utrzymaniu w czystości – podstawowe zabrudzenia są usuwane podczas opadów deszczu.

Dach nie jest jedyną zmianą w przestrzeni rynku, choć to on budzi największe zainteresowanie. Będzie tu teraz też więcej zieleni niż było przed przebudową. Pojawi się ponad 50 nowych drzew (przed przebudową było ich 33), wzrośnie też powierzchnia biologiczna czynna zieleni niskiej. Na całej przestrzeni płyty i lejka od ulicy Głogowskiej będzie jej 1200 metrów kwadratowych. Co ważne, zieleń zlokalizowana będzie na całej przestrzeni rynku, a nie tylko w obszarze skweru im. Kazimierza Nowaka, jak to miało miejsce dotychczas. Na rynku pojawi się również woda – fontanna – która nie tylko będzie cieszyć wzrok, ale też wpłynie pozytywnie na temperatury na placu, szczególnie w upalne dni.

Rynek będzie przestrzenią wspólną dla wszystkich – z podstawową funkcją handlową, ale też miejscem do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. Wartością realizowanego projektu jest to, że nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale w trakcie licznych konsultacji.

Od 2015 roku prowadzone były konsultacje społeczne – obejmujące badania ankietowe, warsztaty, spotkania z mieszkańcami, które określiły oczekiwania mieszkańców wobec tej przestrzeni. Rynek w oczach mieszkańców nie ma być tylko przestrzenią handlową, ale również miejscem spotkań, lokalnych festynów czy innych wydarzeń – dostępnym zarówno dla seniorów, jak i najmłodszych dzieci.

Realizowany projekt łączy wszystkie te oczekiwania. Jest w nim targowisko, przestrzeń na festyny i szerokie amfiteatralne schody, które mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień. Dodatkowo znajduje się tam fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek z ul.Głogowskiej.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, również zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Zastępca prezydenta i radni sprawdzali dach hali na Rynku Łazarskim