czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Wybory parlamentarne 2019: jak głosować?

Obsługa wyborców w najbliższą w sobotę, wydłużone godziny pracy urzędu i możliwość dopisania się do spisu wyborców online – to tylko niektóre udogodnienia, z których mogą skorzystać osoby głosujące na terenie Poznania.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Dla wielu osób to ostatni dzwonek, żeby załatwić wszystkie niezbędne formalności umożliwiające głosowanie w Poznaniu.

Osoby niezameldowane w Poznaniu, a chcące tu głosować, mogą to zrobić dopisując się do spisu wyborców. Wnioski można składać osobiście w siedzibach Urzędu Miasta Poznania, a także elektronicznie i pocztą tradycyjną do 8 października.

– 13 października zdecydujemy o kształcie Sejmu i Senatu, ale także o tym, jak będą wyglądały nasze miasta, bo wybory parlamentarne, mają wpływ nie tylko na politykę krajową, ale również na to co dzieje się na szczeblu lokalnym. Zwłaszcza w obecnych czasach istotna jest kwestia utrzymania, a nawet rozwijania kompetencji samorządów, dzięki którym cała Polska się zmieniła po 1990 r., a nie centralizacja władzy w Warszawie. Z tego względu gorąco zachęcam wszystkie poznanianki i wszystkich poznaniaków do udziału w wyborach – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i dodaje – Bardzo nam zależy, żeby każdy, kto chce głosować w Poznaniu miał taką możliwość. W tygodniu nie wszyscy mają czas na załatwianie formalności, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w sobotę, 5 października uruchomiony zostanie dodatkowy dyżur obsługi wyborców przy ul. Libelta 16/20. Urzędnicy będą przyjmowali interesantów w godz. 9:00 – 13:00

Sprawy wyborcze można załatwić także w dni powszednie. W poniedziałek, 7 października siedziby urzędu przy ul. Libelta 16/20, Gronowej 22a i 28 czerwca 1956 r. nr 404 będą obsługiwały wyborców w godz. 7:30 – 17:00. Z kolei we wtorek, 8 października punkty na Winogradach i Dębcu pracować będą od 7:30 do 15:30, a urząd przy ul. Libelta w wydłużonych godzinach – 7:30 – 17:00.

Innym ułatwieniem jest możliwość umówienia wizyty w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, bez czekania w kolejce.

– Osoby zapisane obsługujemy w siedzibach urzędu przy ul. Gronowej 22A i 28 czerwca 1956 r. 404. Na wizytę można umówić się online lub telefonicznie za pośrednictwem miejskiej infolinii Kontakt pod numerem 61 646 33 44 – podkreśla Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania.

Wniosek można złożyć także bez wychodzenia z domu. To dzięki usłudze dopisania się do spisu wyborców online. Żeby z niej skorzystać nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów, potrzebny jest wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP.

Wnioski elektroniczne i tradycyjne dostępne są na stronach poznańskiego Biuletynu Informacji Publicznej. Dopisanie do spisu jest jednorazowe – obowiązuje podczas najbliższych wyborów.

Mieszkańcy, którzy będą przebywać poza Poznaniem w dniu wyborów, a mimo to chcieliby wziąć udział w głosowaniu, mogą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument pozwala oddać głos w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Aby go otrzymać trzeba złożyć wniosek na piśmie (do pobrania na stronach poznańskiego BIP) do piątku, 11 października.

Studenci, tak jak wszyscy wyborcy, mają możliwość dopisania się do spisu, a także pobrania u siebie w gminie zaświadczenia o prawie do głosowania. W Poznaniu część studentów może skorzystać z trzeciej możliwości – głosowania w odrębnym obwodzie.

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zamieszkujący w akademikach: Jowita, Hanka, Zbyszko i Jagienka, Babilon oraz w Domu Akademickim przy ul. Nieszawskiej 3, będą mieli możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym zlokalizowany przy ul. Piątkowskiej 80 (DS. Zbyszko).

Studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego zamieszkujący w akademikach Eskulap, Karolek, Aspirynka, Medyk, Wawrzynek, Hipokrates będą mieli możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym zlokalizowanym przy ul.Przybyszewskiego 39 (DS. Eskulap).

– Aby móc zagłosować w obwodzie odrębnym studenci w swoich akademikach muszą zadeklarować, że 13 października będą przebywać w domu studenckim. Umieszczeni wówczas zostaną w spisach wyborców i nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań – zaznacza Stanisław Tamm.

Pozostali studenci nie będący mieszkańcami Poznania głosują na zasadach ogólnych, czyli dopisują się do spisu do 8 października lub uzyskują w swojej gminie zaświadczenie o prawie do głosowania.

Podczas wyborów w Poznaniu działać będzie 258 lokali wyborczych. Osoby, które nie są pewne, do jakiej komisji się zgłosić, mogą to sprawdzić korzystając z cyfrowego planu miasta. Wystarczy wpisać nazwę ulicy i numer domu w pole “szukaj” w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu lupy, na planie pojawi się wizytówka punktu adresowego. Wśród informacji znajdują się m.in. odnośnik z numerem obwodu wyborczego i lokalizacją komisji właściwej dla danego adresu. Następnie wystarczy kliknąć przycisk “lokal wyborczy”. Na mapie pokaże się adres siedziby komisji wyborczej oraz informacja, czy budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tych w mieście będzie działać 132.

Kolejnym sposobem uzyskania informacji o miejscu głosowania jest wysłanie SMS-a ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata za połączenie naliczana jest według cennika operatora nadawcy). Wysłanie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi.

Osoby, które w ostatnich wyborach oddały głos, ale nie są pewne, czy dopisywały się do rejestru wyborców czy do spisu, mogą to sprawdzić na stronie urzędu miasta. Do elektronicznego formularza wystarczy wprowadzić swój nr PESEL. Jeżeli wyborca figuruje w rejestrze, system od razu podpowie, do jakiej komisji wyborczej trzeba się zgłosić 13 października i poda jej adres. Ponadto w Poznaniu działa miejska infolinia Poznań Kontakt 61 646 33 44, która udziela m.in. informacji dla wyborców.

Do 1.10.2019 r. do spisu wyborców dopisało się 6450 osób, a 1210 osób wpisano do rejestru wyborców. Wpłynęło 210 wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, 44 wnioski o głosowanie korespondencyjne (termin ich składania upłynął 30 ), a także wydano 1850 zaświadczeń o prawie do głosowania. W tej chwili uprawnionych do głosowania w Poznaniu jest blisko 400 tys. osób. Liczba ta ulegnie jednak zwiększeniu, gdyż wciąż przyjmowane są wnioski o wpisanie do spisu wyborców.

W ramach zachęcenia mieszkańców do udziału w wyborach do Sejmu i Senatu Urząd Miasta Poznania prowadzi kampanię promocyjną. To plakaty rozmieszczone w kilkunastu citylightach w przestrzeni miasta (m.in. na Franowie, Grunwaldzie, Junikowie oraz Dworcu Zachodnim). A także działania w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) oraz spot emitowany na ekranach w komunikacji miejskiej.

Więcej praktycznych informacji o jesiennych wyborach można znaleźć na stronie poświęconej wyborom.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Wybory parlamentarne 2019: jak głosować?