piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Wybitni śpiewacy zapraszają na koncerty

Warunkiem ich wystąpienia są ciepłe i suche dni lub intensywne opady deszczu, a najlepiej burze – i oczywiście bliskość zbiorników wodnych. I wtedy, o około 21.00 zaczyna się koncert…

Chodzi oczywiście o śpiewy godowe ropuch zielonych Bufotes viridis, które niedawno rozpoczęły się w Poznaniu i w wielu miejscach potrwają nawet do końca maja. Na ich klasyczne występy zapraszają Mikołaj Kaczmarski i prof. Piotr Tryjanowski, pracownicy Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:

“Samce pojawiają się w zbiornikach rozrodczych jako pierwsze, przy temperaturze wody i powietrza na poziomie około 9°C, gdy temperatura powietrza powyżej przekroczy próg 10°C, a woda na płyciznach gdzie przebywają ropuchy osiągnie próg 15°C rozpoczyna się niezwykły spektakl – nawoływania partnerek” – piszą naukowcy. – “To wyraźny sygnał dla samic, które zwabione trelem samców rozpoczynają migrację w stronę godowisk. Zarówno sam przebieg migracji, jak i intensywność aktywności głosowej samców wzmacniają opady deszczu i wiosenne burze”.

Naukowcy zwracają uwagę, że jak wskazują ich badania, ropuchy w Polsce przystępują do godów coraz wcześniej – w tym roku na monitorowanych stanowiskach w Poznaniu (na Cytadeli i w parku Rataje) masowe gody ropuch rozpoczęły się już 30 marca i tylko na Cytadeli donośnie śpiewało aż 130 samców! Wszystko wskazuje na to, że wspominane przesunięcie w terminie godów to efekt postępujących zmian klimatycznych, ale również efekt miejskiej wyspy ciepła.

Kiedy najlepiej wybrać się na koncert? Naukowcy twierdzą, że każdego wieczoru tuż po zmroku między 21:00 a 23:00 – jednak pod warunkiem, że dzień był ciepły i słoneczny lub wystąpiły intensywne opady deszczu. Ropuchy nie śpiewają, gdy wieje wiatr i jest zbyt chłodno, to znaczy gdy temperatura spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza. W ciągu najbliższych dni, jeśli wierzyć prognozom pogody, z taką akurat pogodą może być problem, bo koniec kwietnia i początek maja ma być zimny i dość wietrzny. Ale ropuchy będą koncertowały przez cały ja i czerwiec, a nawet na początku lipca. Chętni na pewno zdążą je usłyszeć.

W Poznaniu na koncert najlepiej wybrać się na Cytadelę do Rosarium lub do parku Rataje, bo to tam żyją dwie największe populacje w naszym mieście. Warto też spróbować szczęścia w parku Sołackim lub nad stawem Golęcińskim przy fontannie przed Avenidą, czy stawie w parku Marcinkowskiego. Jednak w tych dwóch ostatnich miejscach zgiełk miasta może przeszkadzać w kontemplacji koncertów.

Jak radzą zoolodzy, widzowie powinni zająć wygodne miejsca przynajmniej kilka metrów od brzegu z zachowaniem obowiązującego dystansu od współtowarzyszy. Absolutnie nie powinni podchodzić ani do chóru, ani do solistów, nie powinni także oślepiać ich światłem smartfonów czy latarek. Jeśli w koncercie towarzyszą czworonogi – koniecznie trzeba ich pilnować, ponieważ kontakt z toksyną ropuch może być dla nich nieprzyjemny, a i dla samych ropuch też tak będzie lepiej, bo nie będą się stresować w tak ważnej chwili.

Koncerty nie są biletowane – ale ze względu na komfort wykonawców liczba widzów nie powinna przekroczyć stu osób.

UPP

Strona głównaLifestylePoznań: Wybitni śpiewacy zapraszają na koncerty