czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Wielkopolanie oddali cześć bojownikom Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego

Marszałek Marek Woźniak wspólnie z przedstawicielami władz złożył kwiaty przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. – Ta pamięć nie może zginąć, bo to jest pamięć o ludziach, którzy przezwyciężyli strach i walczyli o to, co najważniejsze: wolność, honor i Ojczyznę – mówił marszałek.

Uroczystość z okazji 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęła się przed pomnikiem o godz. 10.15. W tym roku, z powodu pandemii, obchody były skromniejsze i mniej liczne.

Obecni byli tylko przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich: wicewojewoda Maciej Bieniek, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, a także organizacji kombatanckich z przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg . Prezes związku, płk. Jan Górski, niestety nie mógł przybyć ze względu na stan zdrowia.

– Ten rok jest wyjątkowy – przyznał marszałek. – Z jednej strony chcemy uczcić tę rocznicę tak jak co roku, natomiast z drugiej strony chcemy ograniczyć ryzyko, które bez wątpienia istnieje z powodu pandemii, zwłaszcza że przychodzi tu wielu starszych ludzi. Nie zachęcamy, żeby tu osobiście przychodzili.

Marszałek nazwał państwo podziemne prawdziwym fenomenem ówczesnej Europy.
– Było zdolne do tego, żeby zbudować cały aparat cywilny i wojskowy w warunkach absolutnego zakazu wszelkich działań i niesprzyjających warunków politycznych – podkreślił. – To pokazało wolę i determinację powrotu państwa polskiego na mapę, z drugiej strony dał wielu ludziom nadzieję i silną potrzebę działania mimo niesprzyjających warunków. Myślę, że warto o tym pamiętać, warto czcić bohaterów tamtego czasu. Bo zarówno ci, którzy stawali z bronią w ręku do walki, jak i ci, którzy starali się realizować wszelkie przejawy życia, chociażby edukację młodego pokolenia, nie tylko tą podstawową, ale i patriotyczną, artystyczną – to godne wspomnienia, warte uwiecznienia i pamięci.

Maria Krzyżańska, żołnierz Armii Krajowej i wiceprezes zarządu okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy AK, reprezentowała na dzisiejszej uroczystości wszystkich kombatantów. Jest rodowitą Wielkopolanką, ale w czasie wojny została wraz z rodziną wysiedlona do Piotrkowa Trybunalskiego. I tam zaczęła działalność w Armii Krajowej, jeszcze jako nastolatka, w 1942 roku. Nadal bardzo przeżywa każdą rocznicę i szczególnie dba o kultywowanie pamięci o żołnierzach AK wśród młodzieży.
– Moja pasją jest organizowanie kół przyjaciół Armii Krajowej – opowiada pani Maria. – Myśmy organizowali wyjazdy młodzieży w miejsca historyczne, byliśmy też w Piotrkowie, w mojej miejscowości. Starałam się, żeby młodzi ludzie poznawali historię. I muszę powiedzieć, że ja bardzo pozytywnie oceniam młodzież, oni bardzo się interesują historią i chętnie się spotykają z nami.

Poznaniacy znacznie skromniej niż zazwyczaj, ale godnie oddali hołd twórcom Polskiego Państwa Podziemnego z okazji 81. rocznicy powstania tej organizacji.

Lilia Łada

 

Strona głównaPoznańPoznań: Wielkopolanie oddali cześć bojownikom Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego