Poznań: Wiadukt w ciągu Kurlandzkiej już otwarty

wiadukt Kurlandzka fot. UMP

W nocy z 17 na 18 grudnia został otwarty wiadukt przy ul. Kurlandzkiej i cały, nowy układ komunikacyjny po obu jego stronach. tej samej nocy kierowcy przejadą też już wszystkimi pasami ruchu pod wiaduktem, ulicą Krzywoustego.

– Zgodnie z zapowiedziami, przebudowany wiadukt oddajemy do użytku w tym roku, przed świętami, a konkretnie w nocy z 17 na 18 grudnia – przypomniał prezydent Jacek Jaśkowiak. – Tym samym do dyspozycji mieszkańców będzie już cały nowy układ komunikacyjny, czyli nie tylko wiadukt łączący Żegrze i Chartowo, ale również dwa nowe ronda po obu jego stronach. Wybudowane zostały także drogi rowerowe i chodniki.

Po starym wiadukcie nie ma już śladu. Zastąpiła go nowa konstrukcja. Jest szersza i to dlatego zmieściła się na niej także droga rowerowa.
– Prace budowlane przebiegły bardzo sprawnie, zrealizowaliśmy zadanie zgodnie z założonym harmonogramem – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Do wykonania pozostaną jedynie prace wykończeniowe i porządkowe, które już nie będą miały wpływu na organizację ruchu.

Przypomnijmy, że budowa nowego wiaduktu była konieczna – stary wiadukt był w fatalnym stanie technicznym i ze względów bezpieczeństwa został wyłączony z użytkowania w listopadzie 2020 r. Nowy wiadukt jest nowoczesny: przebudowane zostało oświetlenie, sieci elektroenergetyczne oraz fragment sieci gazowej. Powstała kanalizacja teletechniczna, a także wymieniony został odcinek sieci wodociągowej. Wiadukt ma też odwodnienie: wody opadowe z wiaduktu i z rond będą odprowadzane do kolektorów deszczowych.

W związku z zakończeniem prac przy przebudowie wiaduktu w ciągu ulicy Kurlandzkiej, od 18 grudnia na swoje stałe trasy przez ul. Kurlandzką powrócą linie nr 152, 184 i 218.

Przebudowa wiaduktu i układu komunikacyjnego po obu jego stronach kosztowała niecałe 20 mln zł.

Źródło: PIM

Podziel się: