Poznań: Weekend z Animatorem

Rick and Morty season 5 fot. Animator
Poranki to propozycje dla najmłodszych fanów animacji, chociaż zazwyczaj tak jest, że i starszym się podobają. Dorośli powinni wybrać się na wieczorne seanse w ten weekend. Naprawdę warto!

Sobota rozpoczęła się od filmowych przygód w Kinie Muza dla najmłodszych już od 10.30. W samo południe natomiast miała miejsce polska premiera kanadyjskiego filmu pełnometrażowego „Feliks i ukryty skarb” w reżyserii Nicoli Lemay. To historia 12-letniego Feliksa, który wyrusza na poszukiwanie zaginionego na morzu ojca. W niezwykłej wyprawie towarzyszą mu zaprzyjaźniony rybak Tom, jednonoga papuga, oraz kot, który zachowuje się jak pies. Trop zaprowadzi przyjaciół na Wyspę Cieni, na której rządzi Morgaa, właścicielka bezcennego skarbu.

O godzinie 14.00 w Muzie rozpoczęły się natomiast prezentacje filmów konkursowych w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótko- i Pełnometrażowych, w Międzynarodowym Konkursie Seriali oraz w Konkursie Filmów Polskich ANIMATOR.PL, które potrwają do godziny 22.00.

O 15.00 i o 22.00 rozpoczynają się bloki animowanych seriali – pokazy brawurowych, naszpikowanych niepoprawnym poczuciem humoru, produkcji animowanych Adult Swim. Wyjątkowy pokaz z piątą odsłoną serialu Rick and Morty Justina Roilanda i Dana Harmon oraz z absurdalnymi przygodami grupy do zadań specjalnych – czyli najnowszy serial Michaela Cusacka pt. Smiling Friends.

O 21.30 wydarzenie specjalne – GALAXIES BETWEEN US. Elektronicznemu koncertowi zespołu BLOKI będzie towarzyszył VJ-ing animatora Tomka Duckiego. Leitmotivem będą tropy związane z gatunkiem sci-fi: kosmos, podróże międzyplanetarne i międzygalaktyczne, obce cywilizacje oraz wszelkie inspiracje zaczerpnięte z filmowych i literackich klasyków gatunku. Wydarzenie odbędzie się w byłej siedzibie banku na rogu ulicy Masztalarskiej.

O tej samej porze startuje ANIMATOREM W PLENERZE, czyli festiwalowe kino letnie. O 21:30 na placu Kolegiackim zostanie wyświetlony pełnometrażowy NERDLAND. Film opowiada historię dwójki przyjaciół – początkującego scenarzysty Elliota i początkującego aktora Johna, których marzenia o zawrotnej karierze najwyraźniej rozminęły się z rzeczywistością. Jednym z animatorów filmu jest Peter Chung, gwiazda tegorocznej edycji festiwalu. W razie niepogody seans zostanie przeniesiony do Kina Muza na godz. 23:30.

W niedzielę Animator zaczyna się pokazem w ramach bloku ANIMATOR DLA DZIECI | PRZYSTANEK: NOWOŚCI ZE ŚWIATA. O 10:30 w Muzie zostanie wyświetlona produkcja Kiwi & Strit dla najmłodszych widzów. Zawsze pomocne, beztroskie i ciekawe świata futrzane stworki powracają po pięciu latach z nowymi przygodami. Będą gonić uciekający kapelusz, nauczą latać pisklę, a także zmierzą się z głodnym przyjacielem, zjadającym wszystko, co spotka na swojej drodze – i wiele więcej!

W samo południe w kinie powinni się pojawić dzieci w wieku 10+ na PRZYSTANEK: BRAZYLIA – KRAINA RÓŻNORODNOŚCI. Zostanie wyświetlony film „Chłopiec i świat”, który opowiada historię Cuci – małego chłopca, żyjącego na wsi. Kiedy jego ojciec wyrusza do pracy, Cuca podąża za nim, odkrywając po drodze fantastyczny świat zamieszkany przez mechaniczne zwierzęta i dziwne istoty. Wraz z kolejnymi przestrzeniami zmieniają się techniki animacji, wyrażając złożoność otaczającego Cucę świata.

Niedzielne pokazy filmów konkursowych we wszystkich czterech kategoriach potrwają od 13:00 do 22:15 w kinie Muza.

O 19:00 warto się pojawić w Scenie na Piętrze na wydarzeniu specjalnym „Moja babcia będzie kiedyś księżniczką”, czyli pokazie filmu animowanego Mariusza Wilczyńskiego na żywo, z muzyką wybitnego wiolonczelisty Marcela Markowskiego. Podczas wieczoru usłyszymy utwory J.S. Bacha i Tadeusza
Nalepy.

Z kolei o 21:30 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta rozpocznie się pokaz filmu „Czerwony Żółw” – to pierwsza w historii nie-japońska produkcja Studia Ghibli i pełnometrażowy debiut Michaela Dudoka de Wita.

O 22:00 w Muzie widzowie połączą się online z Peterem Chungiem, tegoroczną
gwiazdą ANIMATORA. Scenarzysta, scenograf i reżyser ma na koncie współpracę z takimi wytwórniami jak: Disney, Warner Brothers, Universal, Marvel i Dreamworks. W roku 1990 stworzył Aeon Flux, animowany serial dla dorosłych, emitowany przez MTV. W roku 2010 na zlecenie Cartoon Network wyreżyserował pełnometrażową komputerową animację Ognisty podmuch, za którą otrzymał nagrodę Emmy (najlepsze indywidualne osiągnięcie w animacji). Inne jego filmy to: Animatrix, Kroniki Riddicka: Mroczna Furia, Tomb Raider.

Bilety na wydarzenia festiwalu Animator można kupić w kasach kina Muza lub przez stronę festiwalu.

Podziel się: