czwartek, 28 marca, 2024

“Poznań w dobie pandemii” oczami trzech fotografów

Zdjęcia trzech autorów: Grzegorza Borysa, Sławka Wąchały i Norberta Rzepki można oglądać na najnowszej wystawie w Galerii w Bramie na Garbarach. Przedstawiają Poznań w dobie pandemii.

To spojrzenie wyjątkowo cenne, ponieważ wszyscy trzej, jako czynni fotografowie – Sławek Wąchała współpracuje z portalem TenPoznan.pl i jego fotografie regularnie możecie oglądać na naszych stronach – dokumentowali większość wydarzeń podczas pandemii.

Jednak przedstawione zdjęcia to nie tylko fotorelacja z wydarzeń takich jak Strajk Kobiet czy protest przeciwko ograniczaniu wolności na Białorusi, wizyta w jednym czy drugim szpitalu podczas pandemii. Są oczywiście i takie zdjęcia – i warto im się dobrze przyjrzeć, bo okazuje się, że czasu od początku pandemii wcale nie upłynęło wiele. Zaledwie nieco ponad rok. Ale bardzo dużo już nam się zapomniało, bo pojawiały się nowe wydarzenia, nowe bodźce.

Interesujące na tej wystawie jest też to, że pandemia jest tu pokazana z trzech zupełnie innych punktów widzenia. Zdjęcia Sławka Wąchały prezentują wielką wrażliwość i refleksyjne podejście do tematu. Jego fotografie z Domu Weterana nieodmiennie wzruszają, choć nie epatują bogactwem środków wyrazu.

Norbert Rzepka jest z kolei mistrzem sarkastycznego komentarza uchwyconego w kadrze, chwil wyłapanych gdzieś na obrzeżach głównego nurtu zdarzeń, które najczęściej mówią więcej o tych zdarzeniach niż to, co działo się na głównej scenie, schodach czy przy pomniku.

Nad zdjęciami Grzegorza Borysa trzeba się trochę napracować, bo na pewno nie są to fotografie z gatunku oczywistych. Jako obserwator rzeczywistości stara się pokazać jej fragmenty uchwycone obiektywem – bez komentarza. Tylko że sam wybór – to już komentarz. I ten komentarz kryjący się, na przykład, za kobiecą twarzą przykrytą maseczką, jest najciekawszy.

– To dokumentalny zapis tego niezwykłego i trudnego momentu życia mieszkańców naszego miasta – mówił na otwarciu Marcin Muth, kurator wystawy. – Po okresie opustoszałych ulic miasta zderzyliśmy się z przedziwnymi decyzjami polityków, oglądaliśmy spektakle, odbywające się pod wspólnym hasłem kampanii prezydenckiej, wsłuchiwaliśmy w donośne marsze kobiet, protestujących przeciw wprowadzaniu niezrozumiałych uregulowań prawnych. Obserwowaliśmy albo uczestniczyliśmy w protestach w obronie klimatu, środowiska LGBT broniły swoich praw, a jednocześnie na ulicach mogliśmy spotkać aktywistów ruchów prolife i wystąpienia przeciwko równouprawnieniu obywateli. Na miejskich placach pojawili się przeciwnicy szczepień i przedsiębiorcy, kwestionujący sens wprowadzania covidowych rygorów.

Mimo pandemii, żył, jak podsumował Marcin Muth. I to właśnie covidowe i strajkowe życie, tak odmienne od codziennego,  a jednocześnie identyczne w wielu aspektach – pokazali autorzy wystawy.

Warto dodać, że wernisaż odbył się pod patronatem Rady Osiedla Stare Miasto, a towarzyszył mu spektakl Teatru pod Fontanną pod opieką artystyczną Janusza Stolarskiego oraz koncert akordeonisty Teofila Pawłowskiego.

 

Strona głównaKultura"Poznań w dobie pandemii" oczami trzech fotografów