Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań: Udane miodobranie z kolejnej miejskiej pasieki

Tym razem to zbiory z pasieki w Lasku Dębińskim, głównie miód z kwiatów śliw i jabłoni. To pierwsze miodobranie tutaj, bo pasieka stanęła w ubiegłym roku, ale, jak oceniają miejscy specjaliści, bardzo udane.

Zebrany “miejski” miód jest nie tylko pyszny. Jest też dowodem na to, że pszczoły w Poznaniu mogą znaleźć odpowiednie pożywienie i czują się tu najwyraźniej dobrze, skoro zostają i produkują miód.
Warto dodać, że pasieka w Lasku Dębińskim jest jedną z trzech, które powstały w ramach programu “ dla pszczół”. Pozostałe dwie znajdują się na terenie Cytadeli i Term Maltańskich. Pierwsze słoiczki miodu z Cytadeli dostali w prezencie poznańscy radni.

Program “Poznań dla pszczół” jest realizowany już od trzech lat. Ma zwiększyć i spopularyzować wiedzę o roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska i gospodarki, a także zwiększać populację owadów w mieście.

– W stolicy Wielkopolski każdego dnia przybywa miejsc schronienia i rozmnażania dla owadów zapylających – wylicza Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. – Specjalne hoteliki pojawiają się w lokalizacjach, które są dla nich przyjazne. Można je zobaczyć w miejskich parkach, np. Wilsona czy Jana Pawła II, na terenie lasów miejskich, Rodzinnych Ogrodach Działkowych, w sąsiedztwie POSUM oraz w wielu innych miejscach zaproponowanych przez rady osiedli.

W działaniach specjalne miejsce zajmują akcje dla najmłodszych poznaniaków.
– W ogródkach 20 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych powstały miejsca zwane “Stołówkami dla owadów” – wylicza Joanna Jajus. – Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa przekazał placówkom tzw. “Tytki dobroci”, czyli nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych oraz domki dla owadów. Dzieci wraz z opiekunami przygotowały rabaty i zasiały rośliny, tworząc miejsca, w których te zwierzęta mogą się posilić. Rośliny z “tytki” będą kwitły od maja do października, tak aby pszczoły przez cały okres swojej aktywności miały zapewniony pokarm. W pobliżu stołówek pojawiły się hotele dla owadów.

Teraz miasto przygotowuje ogród miododajny, który ma powstać na terenie po byłym letnim amfiteatrze w parku Cytadela. To bardzo odpowiednie miejsce, ponieważ jest zaciszne, osłonięte od wiatrów, ale dobrze nasłonecznione. Oprócz miododajnych roślin pojawią się tam leżaki, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna oraz tablice edukacyjne.

Źródło: UMP

Strona głównaLifestylePoznań: Udane miodobranie z kolejnej miejskiej pasieki