Poznań: UAM będzie walczył z suszą. Wspólnie z innymi uczelniami

Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 14 innych uczelni wyższych i Polska Akademia Nauk podpisały 19 maja w Ministerstwie Klimatu i Środowiska list intencyjny o współpracy w zapobieganiu suszy.

Uczelnie i PAN planują wymianę wiedzy i doświadczeń, chcą także wspólnie pracować nad nowoczesnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami, które pozwolą ograniczyć skutki suszy i niedoboru wody w kraju.

W takcie spotkania zainaugurowano także działanie rządowej strony susza.gov.pl.

– Platforma to nie tylko komplementarne centrum przekazu informacji, dotyczące suszy, ale przede wszystkim jest to miejsce, w którym odbiorca znajdzie wskazówki w zakresie oferowanej pomocy oraz wsparcia ze strony Rządu Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. – Będą to informacje dotyczące wsparcia podmiotów indywidualnych, rolników, przedsiębiorców oraz podmiotów publicznych.

– Z chęcią przyjęliśmy zaproszenie do tej współpracy przy wspólnych projektach badawczych – komentuje prof. Przemysław Wojtaszek, prorektor UAM. – Wielkopolska to region, który boryka się z największym niedoborem wody. Znikają jeziora na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Portal umożliwiający wymianę wiedzy i doświadczeń w tym zakresie jest absolutnie niezbędny. Jako uczelnia mamy: ekspertów, zaplecze badawcze i dydaktyczne, także w zakresie nauk przyrodniczych i społecznych, gdyż świadomość zagrożeń i konsekwencji jest w społeczeństwie zbyt mała. A my wiemy, jak nasze zasoby można wykorzystać.

Wśród uczelni podpisujących list znalazły się, poza UAM, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki w Łodzi, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

UAM

Podziel się: