Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: UAM będzie miał nowy akademik. Na Morasku

Powstanie w sąsiedztwie Collegium Historicum oraz Centrum Zaawansowanych Technologii i będzie mieścił 160 pokoi jednoosobowych oraz 120 dwuosobowych. Dziś wmurowano kamień węgielny inwestycji.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli: prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki, były rektor UAM, Maciej Bieniek, wicewojewoda wielkopolski, Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, Czesław Kruczek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki UMWW oraz Mariusz Niewiadomski, dyrektor Regionu Zachód ALSTAL, wykonawcy inwestycji.

– 7 maja 1919 roku pierwszy rektor mówił: “Macie, młodzi przyjaciele, wykształcić się w uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej macie wydoskonalić się na dobrych obywateli kraju” – przypomniała prof. Kaniewska podczas uroczystości. – Dlatego uczczenie święta UAM położeniem kamienia węgielnego pod dom studencki pokazuje, jak ważnym jest dla uniwersytetu i jak ważną była zawsze społeczność studencka. Studentki i studenci nadają naszym działaniom sens, są źródłem naszej energii, ale też nadzieją na przyszłość naszego miasta i kraju. Dlatego chcemy przyciągać do Poznania ludzi zdolnych, kreatywnych, czasem niepokornych i buntowniczych, by zmieniali na lepsze UAM teraz i przez następne sto lat.

Jędrzej Solarski pogratulował uczelni odwagi, dzięki której uczelnia w trudnym czasie pandemii zdecydowała się na inwestycję.
– To symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego przypomina nam, jak ważnym fundamentem w rozwoju naszego miasta są uczelnie poznańskie, a szczególnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – mówił. – Nie mogę się już doczekać, kiedy pierwsi studenci będą mogli zamieszkać w akademiku.

A to, jak zapewnił Mariusz Niewiadomski, nastąpi całkiem szybko, bo prace budowlane zostaną zakończone na czas – czyli do połowy sierpnia 2022 roku.

Przypomnijmy, że projekt architektoniczny akademika, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o „Warszawa” sp. k. z Warszawy, został wybrany w 2019 roku w drodze konkursu. Dom studencki będzie liczył 5 kondygnacji, w tym 4 mieszkalne, ma pomieścić 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, w tym na każdej kondygnacji 1 pokój dla osoby z niepełnosprawnością – oraz 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji będzie też m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie także m.in. stołówka, klub studencki, przedszkole, sklep minimarket i siłownia.

UAM

Strona głównaPoznańPoznań: UAM będzie miał nowy akademik. Na Morasku