Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Tereny po ZNTK sprzedane!

206 111 000 zł – tyle zapłaci za nieruchomości będące w użytkowaniu ZNTK ich nabywca, spółka z Krakowa. Na terenie o powierzchni prawie 20 hektarów ma powstać część nowej dzielnicy Wolne Tory.

O sprzedaży tych terenów, będących własnością Skarbu Państwa, ale w użytkowaniu wieczystym ZNTK Nieruchomości, poinformowały dziś władze Poznania, żywotnie zainteresowane ich losami. To duży teren położony praktycznie w centrum miasta, stanowiący część większego obszaru nazywanego umownie Wolnymi Torami, położonego między Wildą i Łazarzem, a liczącego około 117 hektarów.

. Syndyk masy upadłościowej próbował je sprzedać od wielu lat, jednak jego starania nie dawały efektów. Dopiero w ostatnim postępowaniu, z 30 czerwca, przeprowadzonym w trybie z wolnej ręki, oraz negocjacjom bezpośrednim, które miały miejsce 13 lipca, udało się wyłonić nabywcę: krakowską spółkę Ceglana Sp. z o.o. Umowa ma zostać podpisana do końca roku.

– To doskonała wiadomość – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Udana sprzedaż tego terenu to dowód zaufania inwestorów do Poznania i prowadzonej przez nas polityki. To ważny krok przybliżający nas do utworzenia w centrum miasta nowej, ważnej dzielnicy, jaką są Wolne Tory. Jesteśmy otwarci na rozmowy z inwestorem w zakresie wzajemnej współpracy.

Wolne Tory nie mają jeszcze obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, chociaż w marcu 2017 roku rada miasta zdecydowała o przystąpieniu do jego opracowania i projekt już jest. Zgodnie z nim ma tam powstać zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, usługowa, placówki oświatowe i tereny zielone, a dominantą miałaby być kolejowa wieża ciśnień znajdująca się na zapleczu ulicy Roboczej.

Warto dodać, że nawet bez mpzp zabudowa tego terenu będzie się odbywała pod kontrolą konserwatora zabytków, bowiem teren dawnego zakładu ZNTK jest objęty ochroną konserwatorską jako jeden z zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania. Jest też wpisany do rejestru zabytków, więc wszystkie prace wymagają uzgodnienia z konserwatorem.

UMP

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Tereny po ZNTK sprzedane!