Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Targi, książki i tłumy odwiedzających

Blisko 150 wystawców, spotkania z ponad setką pisarzy, najróżniejsze strefy tematyczne, a do tego bogaty program wydarzeń towarzyszących. Na MTP rozpoczęły się Poznańskie Targi Książki i już po pierwszym dniu nie ma wątpliwości, że odniosły sukces.

Imprezę dziś odwiedziły prawdziwe tłumy zainteresowanych, więcej jest też wystawców i atrakcji dla odwiedzających. Nic dziwnego: hasłem tegorocznych targów są “Spotkania z wyobraźnią” i ani spotkań, ani wyobraźni tam nie brakuje.

– Czytelnictwo w Poznaniu niewątpliwie wymyka się ogólnopolskim, negatywnym trendom – powiedziała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania podczas ceremonii otwarcia targów. – Duża w tym zasługa targów książki, które już od wielu lat rozbudzają w poznaniakach pasję do dobrej literatury. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających czytelników.

Uczestnicy znajdą tu stoiska i największych wydawnictw, i tych niszowych, mogą spotkać się z ulubionymi pisarzami i zdobyć ich autografy. A mają w czym wybierać – zaproszono aż 116 autorów! Co prawda z powodu zagrożenia koronawirusem część spotkań z zagranicznymi pisarzami -ukraińskim Olehem Poliakovem i rumuńskim Janem Corneliusem – odbędzie się online, pozostali jednak będą dostępni na miejscu, a wśród nich m.in.: Filip Springer, Katarzyna Bonda, Ałbena Grabowska, Marcel Moss, Marcin Szczygielski, Aneta Jadowska, Aleksandra Michta, Magdalena Muszyńska Chafitz.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się również spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem, autorem m.in. “500 zdań polskich”, “Zwierzyńca” czy “Wszystko zależy od przyimka” oraz Alkiem Pawlikowskim, lektorem audiobooków i seriali na platformie Netflix.

Spotkania z pisarzami będą się odbywały się w Salonie Autorskim w pawilonie 7 oraz w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Część wydarzeń wraz z podpisywaniem książek będzie się odbywać na stoiskach wydawnictw. Nowością na targach będzie Scena Grandy w pawilonie 8. Projekt realizowany przez Fundację Granda, to cykl autorskich spotkań z pisarzami oraz osobami związanymi z książkami i czytelnictwem.

Jak co roku organizatorzy zapraszają do zwiedzania ekspozycji wystaw z cyklu Salon Ilustratorów (pawilon 8) oraz Mistrz Ilustracji (pawilon 7).

Na pierwszej z nich uczestnicy zobaczą prace młodych, obiecujących polskich artystów. Z kolei Mistrzowie Ilustracji to pokaz twórczości prac wybitnych, mogących pochwalić się już dużym dorobkiem, ilustratorów. W tym roku zaprezentowane zostaną dzieła Janusza Grabiańskiego, laureata nagrody New York Times za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci (The Big Book of Animal Stories w 1961 roku).

W programie Poznańskich Targów Książki znajdują się zarówno zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rodzice z pociechami powinni odwiedzić strefy warsztatowe w pawilonie 7 i 8. Oprócz tego dla najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat przygotowana jest specjalna Strefa Naj Naj, gdzie książki poznaje się przez wszystkie zmysły. Zajęcia w tej części pawilonu 7. poprowadzi Małgorzata Swędrowska – laureatka Nagrody PEGAZIK w kategorii “Przyjaciel książki dla dzieci” w 2018 r.

Najmłodsi mogą też wziąć udział w warsztatach z Kicią Kocią czy zajęciach pt. “Tworzymy Książkę”. Z kolei nieco starszych z pewnością zainteresują warsztaty “Przedsiębiorczość? Sprawdzam!” czy tworzenia chińskiej kaligrafii. Ponadto w trakcie targów odbędą się warsztaty z pisania – jeden z nich jest “Knujemy i spiskujemy, czyli wymyślamy kryminał” z udziałem Piotra Bojarskiego.

Podczas targów odbędzie się szereg konferencji, spotkań i prelekcji dla profesjonalistów. Grupa MTP z Literacka Sp. z o.o. wprowadzają, jako pierwsi na rynku, innowacyjne wydarzenie dla profesjonalistów z branży książkowej: Konferencję Book Marketing skierowaną do pracowników wydawnictw, bibliotek, księgarzy, self-publisherów i blogerów.

Celem konferencji jest wprowadzenie świata literatury w erę social mediów i big data. Prelegenci opowiedzą, o tym, jak korzystać z nowych technologii w kontekście publikacji najróżniejszych form wydawniczych. Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mogli posłuchać prelekcji m.in. Pawła Tkaczyka (“Budowanie społeczności wokół wydawnictwa, instytucji kultury, osoby”) czy Tomasza Palaka (“Pisz i sprzedawaj legalnie”).

Jutro z kolei na gości konferencji czekają wystąpienia m.in. Katarzyny Bondy (“Od pomysłu do zysku – proces wydawniczy, promocja i sprzedaż książki z punktu widzenia autora”), a także Artur Kurasiński (“Jak tworzyć i promować książki w erze social mediów”). Wydarzenie potrwa do soboty (7 marca) w salach GH i CD na antresoli pawilonu 7.

Wydarzenie potrwa do niedzieli (8 marca), na terenie MTP w pawilonach numer 7 i 8. Pełny program spotkań wraz z katalogiem wystawców znajduje się na stronie imprezy.

MTP, el

Strona głównaKulturaPoznań: Targi, książki i tłumy odwiedzających