Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Poznań: Tablica na Wzgórzu Berlińskim upamiętniła Powstańców Wielkopolskich

Na Wzgórzu Berlińskim odsłonięto tablicę upamiętniającą zwycięski szturm powstańców wielkopolskich na lotnisko Ławica. Szturm rozpoczął się właśnie z tego wzgórza.

Zdobyte w Poznaniu samoloty, wydatnie przyczyniły się do obrony Polski podczas wojny w 1920 roku, jest to również największy łup w historii oręża polskiego. Właśnie by przypomnieć, jak wielkie znaczenia miał wysiłek poznańskich powstańców dla odzyskania niepodległości i jej utrzymania, Rada Osiedla Krzyżowniki-Smochowice ufundowała tę tablicę i postanowiła ją odsłonić właśnie w Święto Niepodległości.

Tablica na Wzgórzu Berlińskim to jedna z dwu nowych tablic na szlaku poznańskiej twierdzy. Drugą tablicą jest tablica przy ulicy Kopylnik poświęcona historii pobliskiego lotniska na Krzesinach i militarnej przeszłości okolic Sypniewa i Głuszyny. Obie tablice ukazują również fortyfikacje dalekich przedpoli Twierdzy budowanych podczas obu wojen światowych.

Poznański szlak forteczny został wytyczony w 2015 roku. Jednak jego geneza sięga początku XXI stulecia, kiedy to członkowie Harcerskiego Kręgu Miłośników Fortyfikacji i Eksploracji w Poznaniu opracowywali program popularyzacji i rewitalizacji poznańskich fortyfikacji. Jednym z pomysłów było wytyczenie szlaku łączącego ciekawsze obiekty Twierdzy. Początkowo zakładano, że tablice informacyjne staną przy fortach twierdzy fortowej i wybranych reliktach fortyfikacji poligonalnych.

Bogusław Musielak postarał się o kontakt i wsparcie lokalnego osiedlowego samorządu, a Konrad Dąbrowski zadbał o treść tablicy, projekt graficzny i szkic konstrukcji stelaża. Istotną sprawą dla powodzenia całego zamierzenia było wsparcie akcji przez Mariusza Wojciechowskiego – znawcę Twierdzy Poznań i świetnego rysownika fortyfikacji, który narysował rzut fortu.

– Poznański szlak forteczny to ponad 40 najciekawszych punktów na terenie Twierdzy Poznań – mówi Michał Andrzejak, prezes Porozumienia dla Twierdzy Poznań. – Bardzo nas cieszy zaangażowanie lokalnych samorządów pomocniczych, które zabezpieczyły środki na realizację zamierzenia. Dwie nowe tablice szlaku fortecznego powstały dzięki współpracy Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice, Rady Osiedla Głuszyna z Porozumieniem dla Twierdzy Poznań przy wsparciu Zakładu Lasów Poznańskich, który jest gospodarzem terenu. Zapraszamy wszystkich poznaniaków na na spacery śladami historii, na Wzgórze Berlińskie i w dolinę rzeki Głuszynki trasą Głuszyna-Sypniewo-Kopylnik.

Porozumienie dla Twierdzy Poznań, el

Strona głównaPoznańPoznań: Tablica na Wzgórzu Berlińskim upamiętniła Powstańców Wielkopolskich