Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Święto Ułanów Poznańskich w pandemicznym wydaniu

Była uroczystość przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich i msza święta w kościele ojców franciszkanów – kameralnie ze względu na pandemię. Na tradycyjne obchody Święta Ułanów Poznańskich trzeba jeszcze poczekać.

To już drugi rok, gdy Dni Ułana w Poznaniu nie wyglądają tak jak zwykle. Nie ma ułańskiej parady, zawodów konnych, ułańskiego pikniku i efektownej zmiany warty przed Odwachem. Pandemia uniemożliwiła organizację tradycyjnych obchodów, które odbywają się od prawie 40 lat!

“Nie oznacza to jednak, że się poddamy lub zapomnimy o naszym Święcie” – napisał w mediach społecznościowych Michał Andrzejak, Prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. – “Jak od wielu lat, spotkamy się w gronie Rodziny Pułkowej w sobotę 24 kwietnia o godzinie 20.00, by wspomnieć naszych antenatów i poświęcić Im chwilę zadumy pod pułkowym pomnikiem przy ul. Ludgardy/Paderewskiego. Zapraszamy również na modlitwę za Nich. Wprawdzie nie wejdziemy wszyscy do kościoła o.o. franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, ale jak od kilkudziesięciu już lat, w niedzielę 25 kwietnia o godzinie 10.00 Msza św. za dusze poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich będzie odprawiona. Zachęcam do modlitewnego skupienia w tym czasie, gdziekolwiek będziecie”.

Sympatycy ułanów spotkali się też w sobotę o godzinie 17.30 przy ulicy Grunwaldzkiej 55 – tu znajdował się wjazd nieistniejącego już hipodromu na Błoniach Grunwaldzkich – a stamtąd pieszo przeszli przed pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Po drodze odwiedzili też najważniejsze i pamiętne dla pułku miejsca: zespół koszar Mieczysława, koszary Józefa Piłsudskiego, kościół p.w. Świętego Michała, plac Mickiewicza i plac Wolności i wszędzie złożyli bukiety niezapominajek. Tę trasę pokonują też co roku ułani w swoje święto – a właściwie pokonywali przed pandemią…

Ułani zachęcają też do wzięcia udziału w tradycyjnym już konkursie plastycznym „KońKurs”. Powstałe prace można przesłać ułanom drogą elektroniczną, “by cieszył oko nie tylko najbliższej rodziny, ale całej Rodziny Pułkowej” – podkreśla prezes Andrzejak. Konkurs będzie trwać do połowy czerwca. A Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich ma nadzieję, że w drugiej połowie września uda się zorganizować obchody Święta Ułanów Poznańskich w Poznaniu.

Ułani Poznańscy

Strona głównaPoznańPoznań: Święto Ułanów Poznańskich w pandemicznym wydaniu