Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Święto Trzech Króli, czyli orszak, modlitwa i wypoczynek

6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną świętem Trzech Króli. Z tej okazji przez centrum Poznania przejdzie Orszak Trzech Króli z mnóstwem atrakcji.

6 stycznia jest dniem wolnym od pracy zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 2001 roku. Świętowanie i odpoczynek nakazuje w tym dniu także kościół katolicki, bo jest to niezwykle ważne święto dla osób wierzących – święto Objawienia, czyli objawienia Chrystusa jako Bożego Syna. Zamyka ono cykl świąt towarzyszących Bożemu Narodzeniu i jest jednym z najstarszych znanych świąt chrześcijańskich. Ale co ciekawe, jeszcze do końca IV wieku chrześcijanie obchodzili tego dnia… Boże Narodzenie.

Dziś jednak to właśnie Trzej Królowie, którzy – zgodnie z Ewangelią św. Mateusza – przybyli ze Wschodu za gwiazdą, by złożyć hołd Dzieciątku, są głównymi bohaterami dnia. Początkowo cale nie byli królami, ale magami, którzy wyczytali w gwiazdach narodziny Chrystusa i los, jaki mu jest przeznaczony – ale w średniwoieczu, gdy paranie się magią było oznaką związków ze złymi duchami, zaczęto ich nazywać królami. Zmieniły się też ich wizerunki, bo w duchu uniwersalizmu chrześcijańskeigo każdy król zaczął wyobrażać jeden kontynent: Europę, Azję i Afrykę. A dopiero dużo później nadano królom imiona, pod którymi znamy ich dziś.

Warto dodać, że najsarsze chrześcijańskie malowidła odkryte w rzymskich katakumbach podają różną liczbę medrców czy też królów: był ich czasem dwóch, czasem czterech, a nawet sześciu. Z kolei Ormianie i chrześcijanie syryjscy wierzą, że było ich aż 12.

Królowie ofiarowali Dzieciątku dary, które również mają znaczenie symboliczne. Kacper przekazał kadzidło, które uchodzi za symbol boskości, Melchior – złoto, symbolizujące władzę królewską, a Baltazar – mirrę, symbol męczeńskiej śmierci Chrystusa. Tę wonną żywicę w tamtych czasach dodawano do wina podawanego skazańcom, by zmniejszyć ból.

Na pamiątkę tej właśnie tradycji dziś święci się kredę, kadzidło i wodę, a poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. To pierwsze litery imion królów, ale można je też pisać w wersji łacińskiej “C+M+B” i odczytywać wówczas jako sentencję “Christus mansionem benedicat”, czyli “Niech Chrystus błogosławi dom”.

Trzej Królowie są patronami podróżnych, pielgrzymów, handlowców i hotelarzy. Zapewne dlatego też właśnie tego dnia we wszystkich kościołach Polski zbierane są datki na wsparcie działalności polskich misjonarzy. A działa ich na świecie około dwóch tysięcy. Katolicy tego dnia mają obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę.

Przez wiele polskich miast tego dnia przechodzi Orszak Trzech Króli. Nie inaczej będzie w Poznaniu. Od godz. 11:00 na placu Wolności wolontariusze zaczną rozdawać korony i śpiewniki, po czym we samo południe orszak wyruszy z placu Wolności i przejdzie na Stary Rynek. W jego trakcie aktorzy i uczniowie poznańskich szkół przedstawią sceny: walki dobra ze złem, wjazdu królów do Jerozolimy, ich wizyty w pałacu Heroda i – finałową – złożenia darów i oddania pokłonu dzieciątku Jezus. Sceny przeplatane będą wspólnym śpiewem kolęd, w który włączą się wszyscy uczestnicy orszaku. Na zakończenie o godz. 13:45 w Poznańskiej Farze odbędzie się msza święta.

jest jedną z 872 miejscowości w Polsce, gdzie organizuje się tę uroczystość.

el

Strona głównaLifestylePoznań: Święto Trzech Króli, czyli orszak, modlitwa i wypoczynek