Reklama

Poznań: StopACTA2 – marsz w obronie internetu

– Nie dla cenzury internetu! – pod takim hasłem organizowany jest marsz, który w sobotę przejdzie ulicami Poznania. Jak twierdzą organizatorzy, jest to ostatnia szansa dla wolnego internetu.

Jest to kolejny protest skierowany przeciwko unijnej reformie praw autorskich, którą protestujący nazwali ACTA2. Zwracają oni uwagę, że dyrektywa w obecnej formie może ograniczać wolność słowa w internecie. Kontrowersyjne są zwłaszcza jej dwa punkty 11 oraz 13, które w przekonaniu organizatorów spowodują wprowadzenie pełnej infrastruktury cenzorskiej i doprowadzą do kontroli naszych treści.

– Czy potrafisz wyobrazić sobie świat, w którym każde słowo w internecie jest kontrolowane przez sztuczną inteligencję, która zadecyduje czy może być ono zamieszczone online? Świat, w którym nie możesz już linkować informacji w taki sposób jak do tej pory. To nie jest zły sen! To rzeczywistość, która może nastąpić wkrótce w całej #UE jeżeli nie zatrzymamy ACTA2! – straszą organizatorzy.

Artykuł 11 wprowadza możliwość pobierania opłat za udostępnianie treści przez portale. Uderzy to mocno w serwisy jak wykop.pl. Natomiast artykuł 13 zrzuca pełną odpowiedzialność na właścicieli stron za treści, które są na niej dostępne (również za te dodane przez użytkowników).

Sama dyrektywa skupia się na prawach autorskich. Projekt przewiduje, że duże platformy będą musiały skanować treść dodawaną przez użytkowników i dbać o to, żeby nie naruszała ona praw autorskich. Obecnie wyszukiwarki internetowe oraz inne platformy są zmuszane do usuwania treści naruszających prawa autorskie tylko w przypadku kiedy ktoś im to zgłosi.

23 marca br. o godzinie 17:00 w większych europejskich miastach odbędą się marsze przeciwko cenzurze Internetu (ACTA2). Manifestacje zaplanowane są oczywiście również w Polsce. To właśnie w naszym kraju zrodziła się cała inicjatywa. Polscy członkowie ruchu #StopACTA2 są również koordynatorami akcji protestacyjnych w części pozostałych państw.

W Poznaniu marsz przejdzie z placu Adama Mickiewicza alejami Niepodległości, ulicą Fredry, ul. Mielżyńskiego, placem Ratajskiego, ul. 3 Maja, ul. Ratajczaka na plac Wolności, gdzie będzie miał miejsce protest stacjonarny.

Marsz się rozpocznie w sobotę, 23 marca, o godz. 17.

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar