Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Sprzątamy świat! A konkretnie dzielnice

Jeżyce, Wilda, Świerczewo, Wola i wiele innych sprzątają dziś swoje skwery, parki i ulice z okazji Sprzątania Świata. Jeszcze można dołączyć!

Jeżyce zaczęły sprzątać o 10.00 na skwerze Marii Paradowskiej przy ul. Kościelnej. Na przybyłych czekały przygotowane worki, tylko rękawice każdy musiał przynieść sam. W tym roku Urząd Miasta Poznania, który koordynuje akcję, ich nie zapewnił.

Od 10.00 do 12.00 sprzątało też osiedle Świerczewo, i to aż w 5 lokalizacjach: Fort IX – od strony ul. Kępińskiej, Fort IX – od strony ul. Skalnej, cmentarz przy ul. Samotnej – od strony ul. Bytomskiej, tereny przy ul. Podmokłej/Nizinnej oraz tereny wzdłuż ul. Kotowicza.

Wilda z kolei od 10.00 do 13.00 wysprzątała na glanc tereny nadwarciańskie z dzieciakami z Klubu Warta oraz rejon ulic Madalińskiego, Kosińskiego, Fabryczna, Pamiątkowa, Prądzyńskiego.

Sprzątanie Świata na Woli odbywa się w czterech lokalizacjach: os. Lotnictwa Polskiego (przy pawilonach handlowych), skwer przy zjeździe z ul. Dąbrowskiego (ul. Sytkowska/ul. Skalskiego), ul. Meissnera 50 (za skrzyżowaniem z ul. Nagórskiego) oraz ul. Startowa 1 (przed sklepem spożywczym Carole).

Rada Osiedla Główna również po raz kolejny dołączyła do akcji sprzątania świata. Tym razem mieszkańcy dzielnicy posprzątali okolice ul. Harcerskiej wzdłuż budynków SP nr 45 i boiska Polonii oraz okolice dworca Poznań Wschód.

Do sprzątania zaprosiło też Porozumienie dla Twierdzy Poznań i Harcerski Krąg Miłośników Fortyfikacji i Eksploracji w Poznaniu. Tym razem sprzątali Fort 4a – Waldersee II, jeden z ciekawszych obiektów Twierdzy Poznań. Tu sprzątanie można połączyć z poznawaniem obiektu, bo o 15.00 rozpoczyna się wycieczka po podziemiach z przewodnikiem. Ci, którzy nie zabłądzą i trafią do wyjścia, o 16.00 mogą wziąć udział w ognisku z kiełbaskami.

Wszystkie sprzątające ekipy w worki na zebrane śmieci zaopatrzył Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, koordynujący akcję w mieście. Wszystkie odpady należy zbierać właśnie do nich – i segregować. Inaczej GOAP ich nie odbierze. Co ważne: worki z metalem i plastikiem należy oznaczać odpowiednią naklejką, a papier wrzucać do odpadów nieposegregowanych – ten znaleziony na ulicy jest tak zanieczyszczony, że wrzucanie go do papieru nie ma sensu.

„Sprzątanie świata – Polska” to działanie w ramach międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska “Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W Polsce akcję zainicjowała w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.Od tego roku w każdy trzeci weekend września tysiące wolontariuszy sprząta swoje otoczenie, usuwa dzikie wysypiska śmieci i popularyzuje wiedzę o ochronie środowiska.

W tym roku odbywa się 27. polska edycja akcji Sprzątanie Świata i towarzyszy jej hasło „Plastik? Rezygnuję, redukuję, segreguję”.

el

Strona głównaLifestylePoznań: Sprzątamy świat! A konkretnie dzielnice