Poznań: Spotkanie z Petrem Pithartem, byłym premierem Czech

P. Pithart fot. O. Nemec, FS UAM

Instytut Filologii Słowiańskiej UAM w ramach programu „Akademicki i naukowy Poznań” zaprasza 6 i 7 grudnia na spotkania z Petrem Pithartem, wybitnym czeskim politykiem, historykiem, pisarzem i tłumaczem.

Petr Pithart jest nazywany jednym z ojców założycieli współczesnej czeskiej polityki i konstytucyjności. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Karola w Pradze i opozycjonistą, jednym z pierwszych sygnatariuszy Karty 77, oraz premierem w pierwszym rządzie Vaclava Havla. Był także kandydatem na prezydenta Czech w 2003 roku.

Jest także autorem wybitnych pozycji dotyczących historii Czechosłowacji: „Osmasedesaty” (Sześćdziesiąty ósmy) i „Kdo jsme po devětaosmdesatem?” (Kim jesteśmy po osiemdziesiątym dziewiątym?) wybór esejów 1992-1996. W 2004 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

6 grudnia w godz. 10.00-11.30 odbędzie się wykład otwarty na MS Teams „Między Praską Wiosną a Aksamitną rewolucją” (wykład online tłumaczony z j. czeskiego na j. polski)
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Collegium Maius, Fredry 10, Poznań
Salon Mickiewicza

7 grudnia godz. 13.30-15.00 z kolei odbędzie się stacjonarnie i online seminarium „Pytam, więc jestem”
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Collegium Maius, Fredry 10, Poznań
Instytut Filologii Słowiańskiej, s. 285

Udział w wykładach jest możliwy także stacjonarnie, na platformie MS Teams i na kanale YouTube Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Źródło: IFS UAM

Podziel się: