Poznań: Skwer u zbiegu Dąbrowskiego i Janickiego będzie kieszonkowym parkiem

Park kieszonkowy Jeżyce fot. ZDM
Nowe drzewa i kwitnące rabaty, a wśród nich ławki, by odpocząć od zgiełku miasta. W najbliższym czasie rozpoczną się prace renowacyjne na skwerze położonym u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego.

Obecnie miejsce to nie zachęca do przebywania, a tym bardziej nawet krótkiego wypoczynku. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich wspólnie z Radą Osiedla Jeżyce podjął decyzję o wprowadzeniu zmian na skwerze. Po nich zaniedbany skrawek zieleni stanie się parkiem kieszonkowym. Będzie miał tylko 412 metrów kwadratowych, ale zostanie tak zagospodarowany, by mieszkańcy mogli przebywać wśród zieleni. Tworzenie parków kieszonkowych jest powszechną praktyką w silnie zurbanizowanej przestrzeni.

Głównym celem, który przyświecał przy projektowaniu, było nie tylko zapewnienie różnorodności naprzemiennie kwitnącej roślinności, ale przede wszystkim stworzenie przyjaznej enklawy, odseparowanej zielenią od ul. Dąbrowskiego. Na skwerze posadzone więc zostaną drzewa – jabłonie ozdobne i platany. Pojawią się tam też wielogatunkowe rabaty, na których będą kwitnąć m.in. róże, lilaki, liliowce i tulipany. Będzie także ścieżka z ekologiczną nawierzchnią parkową, przy której zamontowane zostaną ławki.

W ramach prac przygotowawczych część istniejącej roślinności zostanie usunięta. Chodzi tu o rośliny chore lub rosnące tak blisko siebie, że powoduje to deformacje koron i pochylenie w kierunku budynku i chodnika. To wszystko razem z zaburzeniem statyki drzew może być niebezpieczne dla przechodniów.przy większych wiatrach czy deszczach.

Prace przy tworzeniu parku kieszonkowego mają zakończyć się w listopadzie. Zieleń po zakończeniu inwestycji będzie objęta stałą pielęgnacją. Projekt zagospodarowania zielenią i małą architekturą realizowany jest ze środków Rady Osiedla Jeżyce. Koszt realizacji to ok. 120 tys. zł.

ZDM, el

Podziel się: