piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Skwer na Sołaczu nosi imię Czesława Janickiego

Od dziś skwer pomiędzy aleją Wielkopolską i ulicą Nad Wierzbakiem nosi imię Czesława Janickiego – poznańskiego naukowca, zootechnika i genetyka związanego z Akademią Rolniczą, wicepremiera i ministra w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

W czwartek oficjalnie odsłonięto na skwerze tablicę jego imienia.
– We wspomnieniach współpracowników pan profesor pozostaje osobą, która była zawsze pogodna i otwarta na pomoc drugiemu człowiekowi, choć sam przeszedł wiele – mówiła podczas uroczystości Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Doświadczył traumatycznych przeżyć w czasie II wojny światowej oraz pobytu w stalinowskim więzieniu. W momencie, w którym tworzyła się nowa historia, prof. Janicki uczestniczył ważnych dla kraju wydarzeniach. W 1989 roku został wicepremierem i ministrem rolnictwa. Jako syn rolnika i osoba, która była zafascynowana wsią, do końca pozostał wierny swoim ideom. Ten niezwykły zaszczyt traktował również jako wyróżnienie dla swojej uczelni. Niech dzisiejsze wydarzenie będzie świadectwem wdzięczności i pamięci o panu profesorze.

Za wybitne zasługi na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego oraz osiągnięcia w działalności państwowej, publicznej i naukowo-dydaktycznej prof. Czesław Janicki został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na koncie ma też wiele osiągnięć naukowych.

– Cieszę się, że ta piękna część miasta będzie nam zawsze przypominać o prof. Janickim. Upamiętnia go najlepszy pomnik – żywa przyroda – mówił prof. Roman Gornowicz, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Pan profesor na każdym polu był wybitny. Był znakomitym uczonym i profesorem. Pod względem administracyjnym osiągnął szczyty możliwości. Był wicepremierem i ministrem, a zarazem społecznikiem. Nikomu nie odmawiał pomocy. Uważam, że decyzja o jego upamiętnieniu w tym miejscu jest właściwa.

– Jestem, wraz ze swoją rodziną, ogromnie wzruszona, zwłaszcza, że dzisiaj przypada 30. rocznica zaprzysiężenia Tadeusza Mazowieckie i uformowania się jego rządu – podsumowała Cecylia Janicka, żona profesora. – Cieszę się, że dokonania mojego męża zostały zauważone. Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego upamiętnienia.

Prof. Czesław Janicki zmarł 29 grudnia 2012 r. w Poznaniu. 10 maja 2016 r. odsłonięto tablicę pamiątkową ku jego czci na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. O jego upamiętnienie w Poznaniu zabiegali m.in. członkowie Rady Osiedla Sołacz. Pod koniec maja 2019 r. miejscy radni zaopiniowali pomysł pozytywnie.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Skwer na Sołaczu nosi imię Czesława Janickiego