piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Seniorzy przejmują władzę nad miastem!

25 otrzymają symboliczne klucze do bram miasta – i do końca października w Poznaniu będą rządzić seniorzy. Można się spodziewać ponad 100 wydarzeń: wykładów, warsztatów, drzwi otwartych i zniżek. To już jedenasta edycja “Senioralnych. ”.

Inaugurację Senioralnych w tym roku zaplanowano na parkingu przy boisku AWF (wejście od ul. Droga Dębińska) 25 września w samo południe. Wtedy też prezydent symbolicznie przekaże seniorom klucze do bram miasta, wręczy też kolejne certyfikaty w ramach akcji “Miejsce Przyjazne Seniorom”,oraz nagroda “Najlepszy Przyjaciel Seniorów”.

W programie wydarzenia znalazła się również kwietna niespodzianka. Z wrzosów zostanie ułożony 15-metrowy napis “Senioralni. Poznań”. Seniorzy i seniorki będą mogli zabrać wrzosy do swoich domów na pamiątkę, część kwiatów zostanie również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej – ich podopieczni zasadzą je w swoich ogrodach.

– Dywan kwietny ma być sygnałem, że w naszym mieście rozpoczynają się “Senioralni”. W niektórych kulturach wrzos symbolizuje powodzenie i szczęście – wyjaśnia Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. – I tego właśnie życzymy wszystkim poznańskim seniorkom i seniorom tej jesieni, mając jednocześnie nadzieję, że wniesiemy do ich życia odrobinę koloru i pozytywnej energii.

Czas pandemii daje się wszystkim we znaki, dlatego w tym roku organizatorzy “Senioralnych” stawiają przede wszystkim na kondycję. Po inauguracji rozpocznie się część dla tych, którzy chcieliby zadbać o formę i zdrowie. Trener Senioralny, główny partner tegorocznej edycji wydarzenia, zaprosi na aqua fitness (godz. 13.15, 14.00 i 14.45) i zajęcia ogólnorozwojowe (godz. 13.15 i 14.15) oraz nordic walking Wartostradą (start ok. godz. 12.30). W specjalnej strefie zdrowia (w godz. 12.30-15.00) będzie też można skorzystać z konsultacji ortopedycznych, porad kardiologicznych, szkoleń z pierwszej pomocy, masaży, zabiegów fizjoterapeutycznych (fala uderzeniowa), rehabilitacji pocovidowej. Będzie można też wykonać badanie EKG z interpretacją, zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy we krwi oraz skorzystać z testu wymazowego w kierunku covid-19.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu zaprosi na szczepienia przeciwko covid-19 (w godz. 12.00-14.00) – w specjalnym szczepieniobusie będzie można zaszczepić się jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson. Natomiast policja udzieli porad dotyczących bezpieczeństwa osobistego. A ci, którzy jeszcze nie wypełnili ankiety w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, będą mogli skorzystać z pomocy z mobilnym punkcie spisowym.

Uwaga: wstęp na inaugurację jest wolny, jednak na wszystkie aktywności sportowe obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na ich temat uzyskać można pod numerem tel. 61 847 21 11.

Atrakcji dla seniorów nie zabraknie także w październiku. Będą bezpłatne badania profilaktyczne, warsztaty fizjoterapetyczne, treningi pamięci, pływania czy nordic walking. Nie zabraknie propozycji dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe: Biblioteka Raczyńskich zapewni kurs komputerowy, a Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprosi na spacer cyfrowy, podczas którego seniorzy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z biletomatów PKP oraz MPK, sprawdzą, jak działa paczkomat oraz system Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Będą też spotkania na temat rynku pracy dla osób starszych, porady adwokatów w kwestiach spadku, testamentu, darowizny czy asertywności konsumenckiej, porady w sprawach rent i emerytur z ZUS, a także rozmowy z policjantami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa osobistego. Natomiast ratownicy medyczni nauczą udzielać pierwszej pomocy. Chętni będą mogli wziąć udział w lekcjach języka angielskiego i hiszpańskiego, warsztatach dekorowania ceramiki czy tworzenia kartek okolicznościowych.

“Senioralni” tradycyjnie będą zachęcać też do zwiedzania przeróżnych poznańskich miejsc i spacerowania zakamarkami naszego miasta – w programie znalazły się tematyczne oprowadzania po muzeach i spacery. Teatr Nowy zaprosi na trzydniowe warsztaty teatralne przygotowane z myślą o seniorach.

Wydarzenia w ramach “Senioralnych” są w większości bezpłatne lub bardzo tanie. Pełen program pojawi się w październikowym wydaniu miesięcznika “Senioralny Poznań” (w Tytce Seniora) – dostępnym podczas inauguracji “Senioralnych”, a potem również w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24). W dniu inauguracji program wydarzeń zostanie opublikowany na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: www.centrumis.pl. Impreza realizowana jest w reżimie sanitarnym.

– Nie wyobrażamy sobie jesieni bez “Senioralnych” – podkreśla Wojciech Bauer. – Cykl na stałe wpisał się w kalendarz senioralnych imprez w naszym mieście. To przede wszystkim czas, kiedy przypominamy o wyjątkowej ofercie w mieście, z której przez cały rok mogą korzystać poznańskie seniorki i seniorzy, a która, co najważniejsze, stale się poszerza.

Źródło: UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Seniorzy przejmują władzę nad miastem!