czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Sąd zadecydował, że Wielkopolanin nie musi płacić zaległego abonamentu RTV. Dlaczego?

Poczta Polska coraz częściej upomina się o zaległe opłaty za abonament radiowo-telewizyjny u wszystkich tych, którzy mają zarejestrowane odbiorniki. Jak się jednak okazuje – nie zawsze robi to zgodnie z prawem. I to nie tylko dlatego, że to ona musi udowodnić, iż opłaty jej się należą.

O sprawie Wielkopolanina, który był ścigany o zaległe opłaty, napisał “Głos Wielkopolski”. Mężczyzna wniósł sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bowiem urząd skarbowy, na wniosek Poczty Polskiej, zajął mu konto i znajdujące się tam kilka tysięcy złotych za zaległy abonament radiowo-telewizyjny. Według poczty mężczyzna nie płacił abonamentu przez kilkanaście lat, więc zajęcie konta jest jak najbardziej zasadne.

Tymczasem rzekomy dłużnik Poczty Polskiej twierdził, że to nieprawda – wyrejestrował telewizor całe lata temu jak najbardziej zgodnie z prawem, nie ma więc ani radia, ani telewizji, więc za co ma zapłacić abonament? A skoro poczta twierdzi, że jest jej dłużnikiem – to dlaczego tyle lat zwlekała z przypomnieniem o długu? Mężczyzna nie miał też dowodu wyrejestrowania odbiornika, ale nie musiał go mieć, jeśli wyrejestrował odbiornik wcześniej niż 5 lat temu – podatnicy takie dokumenty muszą przechowywać jedynie przez 5 lat, taki obowiązek nakłada na nich prawo.

Sąd przyznał rację mężczyźnie – to poczta powinna udowodnić zasadność swoich roszczeń, a tego nie zrobiła. Nie przedstawiła żadnych dokumentów świadczących o tym, że mężczyzna zalega jej jakiekolwiek opłaty: na przykład wezwań do zapłaty z wyszczególnionymi kwotami. Albo książeczki opłat radiowo-telewizyjnych, świadczącej o tym, że mężczyzna w ogóle kiedykolwiek miał telewizor.

Sąd uznał więc, że skoro rzekomy dłużnik lata temu wyrejestrował telewizor, Poczta Polska nie ma żadnych dowodów na to, że było inaczej, a dodatkowo jeszcze przez kilkanaście lat nie starała się ściągnąć zaległych należności – to słuszność jest po stronie mężczyzny. W związku z tym nie musi zapłacić poczcie ani złotówki.

Jak zwraca uwagę “Głos Wielkopolski”, coraz mniejsze wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego sprawiają, że Poczta Polska znacznie zwiększyła aktywność wobec swoich dłużników. Jednak, jak wynika z powyższego wyroku, potencjalny dłużnik zawsze powinien się upewnić, czy żądanie zaległej zapłaty jest zasadne i zgodne z prawem.

el

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Sąd zadecydował, że Wielkopolanin nie musi płacić zaległego abonamentu RTV. Dlaczego?