Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

W tekście znajdują się linki afiliacyjne. Jeżeli zdecydujesz się kliknąć w nie i dokonać zakupu - otrzymamy prowizję.

Poznań: Ruszył plebiscyt na wydarzenie i człowieka kultury minionego sezonu

Kino “Muza” w nowej odsłonie, wystawa “:Choroba jako źródło sztuki”, dwie wersje “Hamleta” i projekt Totemy. Miesięcznik IKS ogłosił nominacje na Wydarzenie Roku i Człowieka Roku w kulturze.

Plebiscyt miesięcznika IKS i portalu Kulturapoznan.pl w tym roku odbywa się w nowej formule. Do tej pory finałowa “dziesiątka” (5 nominacji w kategorii Wydarzenie kulturalne i 5 w kategorii Człowiek kultury) była wyłaniana drogą głosowania redakcyjnego, w tym roku do grona nominujących zostali zaproszeni redaktorzy innych poznańskich mediów, zajmujący się kulturą. Zaproszenie do grona jurorów przyjęli: Marta Kaźmierska (“Gazeta Wyborcza” ), Agnieszka Nawrocka (TVP Poznań), Anna Jasińska (Radio Emaus), Magdalena Chomczyk (Radio Afera), Waldemar Kuligowski (“Czas Kultury”) i Piotr Bernatowicz (Radio Poznań). Grono uzupełniały redaktorki IKS-a i Kulturypoznan.pl: Katarzyna Kamińska i Sylwia Klimek.

NOMINOWANI W KATEGORII Człowiek Kultury:

Emilia Mazik, dyrektorka Short Waves Festival
Za kierowanie, współtworzenie i rozwój międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves Festival.

Katarzyna Wala, animatorka, aktywistka, bloomerka
Za zainicjowanie i stworzenie grupy rekonstrukcji herstorycznej Bloomerki. Za tropienie i odkrywanie zapomnianych tradycji i zwyczajów: za parady sobótkowe na Warcie i retro pikniki na Szelągu, angażujące i integrujące lokalną społeczność.

Maciej Fortuna, trębacz, kompozytor jazzowy i producent
Za reaktywację Poznańskiej Piętnastki i projekt “Victoria 18”, czyli “100 trębaczy na stulecie powstania”. Za Poznań Komeda Maraton, warsztaty dla młodych, program dla seniorów i koncerty w DPS-ach.

Ryszard Kaja (zm. 2019), mistrz plakatu, scenograf, malarz i grafik
Za wielki talent o skali wykraczającej daleko poza granice kraju. Za cudowne poczucie humoru, dystans i przenikliwość w artystycznym opisywaniu rzeczywistości. Za kroczenie pod prąd współczesnym modom artystycznym, tworzenie plakatów, scenografii i kostiumów teatralnych docenianych przez krytyków na świecie i uwielbianych przez publiczność.

Maciej Krajewski, fotograf, założyciel Stowarzyszenia Łazęga Poznańska
Za kolekcjonowanie wspomnień i pamiątek dawnego Poznania, odkrywanie zapomnianych historii i przywracanie ich miastu. Za inicjatywę ratowania poznańskiej secesji i cykliczne spacery, prezentujące skarby, które rozpadają się na naszych oczach. Za kolejny sezon działalności otwartego na wiele inicjatyw Atelier na Świętym Marcinie.

NOMINOWANI W KATEGORII Wydarzenie kulturalne:

“Ja jestem Hamlet” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Teatrze Nowym (kwiecień)
Za oryginalną i brawurową interpretację jednej z najczęściej wystawianych w teatrze sztuk Shakespeare'a. Za poszukanie w niej nowych ścieżek i tematów. Za umiejętność połączenia w teatrze w przejmującą całość dramaturgii, muzyki, scenografii, kostiumów, ruchu scenicznego i poprowadzenie w tym aktorów. Za “rozebranie” teatru w teatrze, rozsadzenie go od środka.

Wystawa “Choroba jako źródło sztuki” w Muzeum Narodowym (kwiecień-sierpień)
Za odważną próbę ukazania tego, co w chorobie jest niepowtarzalne i jednostkowe, za artystyczne ujęcie trudnej relacji choroba-twórca. Za niespotykany rozmach: 130 prac, od XIX wieku po dzieła współczesne, od Artura Grottgera po Katarzynę Kozyrę. Za lekcję historii sztuki, opartą na szerokich kontekstach, pogłębionych analizach, a wciąż komunikatywną, rozmawiającą z widzem i przemawiającą do jego wrażliwości.

Projekt Totemy Alicji Białej i Iwo Borkowicza (maj)
Za artystyczny alert ekologiczny w przestrzeni miasta – wyrazisty i widoczny, głośny i konkretny. Za krzyk-ostrzeżenie przed ekologiczną katastrofą, która wcale nie przed nami, ale już z nami. Za sztukę otwierającą, zapraszającą do dialogu, niedystansującą się od widza. Za przyciągającą wzrok formę, znakomicie wpisującą się w tę część miasta, uatrakcyjniającą ją, domykającą.

“Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Polskim (czerwiec)
Za alternatywne podejście do teatru; przeniesienie spektaklu repertuarowego ze sceny teatralnej do Starej Rzeźni i wzmacnianie roli widza w jego odbiorze; za otwartość na mniejszości narodowe i zaangażowanie w spektakl ukraińskich i rosyjskich artystów.

Kino Muza w nowej odsłonie (czerwiec)
Za przywrócenie klimatu dawnych kin, jak z wiersza K.I. Gałczyńskiego, który pisał: “najlepsze te małe kina, gdzie wszystko się zapomina”. Za poszanowanie tradycji liczącego ponad sto lat miejsca, z równoczesnym wykorzystaniem najnowszych technologii.

Głosowanie trwa do 30 września. Głosować można oczywiście na stronie kulturapoznan.pl. Zwycięzców poznamy w listopadzie.

IKS, el

Strona głównaKulturaPoznań: Ruszył plebiscyt na wydarzenie i człowieka kultury minionego sezonu