czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Rusza remont Starego Rynku. A co z restauracjami?

W listopadzie ma się rozpocząć remont płyty Starego Rynku, który potrwa co najmniej do września 2023 roku. Restauratorzy w tym czasie mieli się przenieść na plac Kolegiacki, ale jego oddanie także się przesunęło. Gdzie przeniosą się ogródki gastronomiczne?

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, w remoncie placu Kolegiackiego nastąpiły kolejne opóźnienia i w rezultacie nie zostanie oddany do użytku do końca tego roku, ale dopiero w przyszłym. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, tłumaczy przedłużenie prac wieloma cennymi znaleziskami archeologicznymi na placu.
“Nawet profesorów UAM i zarazem uznanych badaczy (tak!) zaskoczyła liczba pochówków (kilka tysięcy) w tym miejscu, zachowane mury Kolegiaty (czego też nie można było potem burzyć, stąd konieczność 2-krotnego przeprojektowanie podziemnego budynku na placu) oraz rzecz jasna wszystkich pandemia – np.pół roku oczekiwania na zamówione materiały, kwarantanny etc.” – napisał w mediach społecznościowych. – “I to tyle i aż tyle, co wpłynęło na roczne opóźnienie. Jest to racjonalne i rzetelne. To było i jest szczególne miejsce. Trzeba to porządnie zrobić do końca. Na tych badaniach naukowych UAM, a także na promocji wydobytych artefaktów zyska dodatkowo. Pomijam, że będzie to można oglądać też na miejscu”.

Jednak przy przedłużającym się remoncie placu koncepcja przeniesienia tu wiosną 2022 roku ogródków gastronomicznych może być nie do zrealizowania. A nie mówimy o kilku miesiąca, tylko o czasie do 15 września 2023 roku. Bo do tego czasu udało się miejskim urzędnikom wynegocjować z urzędem marszałkowskim przedłużenie zakończenia przebudowy rynku – inwestycja odbywa się z udziałem funduszy unijnych.

Restauratorzy, jak zadecydowały władze miasta, przeniosą się więc na plac Wolności, gdzie powstanie specjalna strefa kultury przygotowana przez Estradę Poznańską. Drugim miejscem są tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tam także strefie ogródków będzie towarzyszyła działalność artystyczna.

Lokale w budynkach przy Starym Rynku będą mogły być natomiast normalnie otwarte, bo do każdego przez cały czas będzie dojście. By zachęcić turystów do korzystania z rynku nawet podczas remontu, miasto zaplanowało budowę tarasów widokowych, zwróciło się także do Muzeum Narodowego o udostępnienie logii Ratusza dla zwiedzających.

Warto dodać, że w listopadzie na płycie ruszą prace archeologiczne w miejscach posadowienia przyszłych zbiorników retencyjnych. Obserwowanie pracujących archeologów z pewnością będzie także sporą atrakcją dla turystów.

Ogródki gastronomiczne na placu Wolności i MTP ruszą wiosną przyszłego roku, a konkurs na ich prowadzenie zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Strona głównaPoznańPoznań: Rusza remont Starego Rynku. A co z restauracjami?