czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Rusza obowiązkowa deratyzacja. Już we wrześniu

Tradycyjnie już w Poznaniu 1 września rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja. Potrwa miesiąc i w tym czasie właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta muszą wyłożyć preparaty do zwalczania gryzoni.

Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych przenoszonych przez szczury i myszy. Deratyzacja dotyczy przede wszystkim budynków zabudowy wielolokalowej, punktów gastronomicznych, obiektów handlowych branży spożywczej, targowisk, szpitali, hoteli, placówek oświatowych, żłobków, domów pomocy społecznej oraz obiektów, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

“Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w pierwszym dniu rozpoczęcia akcji” – informują władze Poznania. – “Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać. W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Ponadto w okresie wyłożenia trucizny szczególnym nadzorem należy otoczyć dzieci oraz zwierzęta domowe. Profesjonalnie prowadzona deratyzacja wyklucza całkowicie metodę wykładania preparatu na tackach ze względu na duże ryzyko kontaktu z nim osób postronnych i czworonogów. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury”.

Szczególną uwagę w czasie deratyzacji powinni zachować właściciele zwierząt. Wyprowadzając na spacer swojego pupila koniecznie trzeba pilnować, by nie zjadł ani samej trutki, ani padłego szczura czy myszy, bo jeśli padły po zjedzeniu trucizny, to mogą być źródłem wtórnego zatrucia.

Sposobem prowadzenia deratyzacji będzie kontrolowany przez odpowiednie służby przez cały czas jej trwania, czyli od 1 do 30 września. Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu będą kontrolować właścicieli i zarządców nieruchomości oraz sprawdzać wyłożenie preparatów do zwalczania gryzoni i uporządkowanie terenu.

W Poznaniu deratyzacja prowadzona jest dwa razy w roku. Zwiększenie jej częstotliwości ma ograniczyć populację szczurów, a w efekcie poprawić jakość życia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej UMP przygotował poradnik deratyzacyjny, który zawiera praktyczne wskazówki w zakresie skutecznego sposobu prowadzenia działań. Materiał jest dostępny do pobrania na stronie internetowej miasta.

Strona głównaPoznańPoznań: Rusza obowiązkowa deratyzacja. Już we wrześniu