Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Rozpoczął się II Nadzwyczajny Wielkopolski Kongres Samorządowy

Samorządowe finanse, w tym brakujące pieniądze dla szpitali i szkół – o tym dyskutują dziś w Poznaniu samorządowcy z Wielkopolski i lubuskiego. I zastanawiają się, skąd wziąć dodatkowe środki na funkcjonowanie samorządów lokalnych.

Kongres wspólnie organizują Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Celem spotkania jest uwypuklenie coraz trudniejszej sytuacji finansowej, w jakiej funkcjonują samorządy lokalne, na barkach których spoczywa odpowiedzialność za rozwój społeczności lokalnych.

– Jako przedstawiciele samorządu uznaliśmy, że potrzebny jest wyraźny głos sprzeciwu i niezgody dla postępującego ograniczenia zdolności finansowych jednostek samorządu terytorialnego – mówią członkowie SGiPW. – Następuje to poprzez zmniejszenie ich dochodów własnych oraz obarczania kolejnymi zadaniami, bez zagwarantowania adekwatnych środków finansowych na ich realizację.

Uczestnicy kongresu zwracają uwagę, że w samorządy i ich działalność są dobrze oceniane przez lokalne społeczności, czego nie można powiedzieć o instytucjach centralnych, a co władzom w Warszawie również powinno dać do myślenia.

Analizując obecną sytuację, zamierzają poruszyć najpilniejsze problemy samorządów, dokonać analiz statystycznych, wskazać kierunki rozwiązań, a także wypracować stanowisko, będące wyraźnym drogowskazem dla oczekiwanych zmian legislacyjnych. Przyjęte przez uczestników kongresu stanowisko w sprawie sytuacji prawno-finansowej jednostek samorządu terytorialnego zostanie podane do publicznej wiadomości zaraz po zakończeniu spotkania.

II Nadzwyczajny Wielkopolski Kongres Samorządowy jest prawdopodobnie pierwszą w Wielkopolsce tego typu inicjatywą w 2020 roku, roku przez wiele organizacji i instytucji nazywanym Rokiem Samorządu Terytorialnego, ze względu na 30-lecie odrodzenia samorządu lokalnego w Polsce.

– W tym szczególnym czasie chcielibyśmy podkreślić wyjątkową sytuację samorządów lokalnych, które w czwartą dekadę wkraczają z wielkim bagażem doświadczeń i sukcesów, ale także zbiorem obaw o możliwość efektywnego działania na rzecz swoich społeczności – mówią organizatorzy.

Udział w wydarzeniu bierze blisko 200 samorządowców z całej Wielkopolski, województwa lubuskiego i śląskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

UMWW, el

Strona głównaPoznańPoznań: Rozpoczął się II Nadzwyczajny Wielkopolski Kongres Samorządowy