Resetowanie ciasteczek Complianz
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Powstaje… twierdza ziemna. Na Malta Festival

Od tygodnia już w parku Wieniawskiego powstaje ziemna instalacja „Nic nie znika jedynie zmienia miejsce” Iwo Borkowicza i Oli Korbańskiej (iwola). To jedno z działań plenerowych towarzyszących tegorocznej edycji Malta Festival.

Hasło tegorocznej, 31 festiwalu, brzmi: „Powrót na ziemię / Back to the Ground”. Chodzi o powrót tak w sensie dosłownym, jak przenośnym: powrót do korzeni Malty i spektakli oraz widowisk w plenerze, ale też powrót do ziemi jako wartości podstawowej, określającej pochodzenie człowieka, jego tożsamość, a czasami – jego wartość, w sensie materialnym i nie. Pojawią się też odniesienie do ekologii.

– W tym roku przyglądamy się naszej relacji z ziemią pod hasłem „Ziemia nieswoja” – mówi Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta. – Pytamy m.in. co oznacza mieć prawo do ziemi, kto je posiada oraz jak ma się z tym ziemia i jej nie tylko ludzcy mieszkanki i mieszkańcy. Co możemy zrobić, żeby znów poczuła się swojo?

Na te wszystkie pytania spróbują odpowiedzieć rezydenci i rezydentki z „Zaklepane / Ground Rules”, którzy wparku Wieniawskiego od 18 do 27 czerwca będą się mierzyć z tematem prawa własności ziemi z wielu różnych perspektyw. Wszystkie działania zespołu artystów i artystek mają charakter procesowy – ich częścią są m.in. warsztaty, śledztwo artystyczne, seria działań terenowych i dyskusje.

Wszystko będzie się działo w Twierdzy zbudowanej przez Iwo Borkowicza i Olę Korbańską. Edka Jarząb i kolektyw Uskoki wybudują tu niezależne radio, Make Larmo zbada relację człowiek-ziemia w obszarach poprzemysłowych, Oriol Fuster Cabrera zaprosi do twierdzy na „Polacos Party”, a Karolina Wajman i Maria Dutkiewicz po prostu w niej zamieszkają i będą zachęcać do rozmowy o kryzysie mieszkaniowym.

Będą też rozmowy o ziemi w aspekcie kolonialnym z kolektywem new visions, prawnym z Karoliną Szczypek, będzie „Kwiaciarnia”, czyli schronisko dla roślin uratowanych z betonowych przestrzeni przez Annę Kędziorę, będą warsztaty kulinarne z dzikich roślin przygotowane przez Dziewczyny w Naturze. A Paula Kaniewska opowie o złożach węgla brunatnego na Naramowicach i zastanowi się nad konsekwencjami ich istnienia – gdyby chciano tam uruchomić kopalnię. Każdą z rezydencji otworzy orędzie Marty Jalowskiej „Queen of the Fortress” -królowej kawałka ziemi w parku Wieniawskiego.

19 czerwca o 17.00 warto też będzie wybrać się na Winiary, gdzie młodzież z Kursu Miejskiego Relaksu będzie walczyła o istniejące tam, a zagrożone likwidacją ogródki działkowe. Młodzi ludzie przygotowali także dokument-reportaż o ROD na Winiarach, zawierający wywiady z działkowcami i działkowczyniami, a spotkanie zakończy koncert zespołu Tęskno.

20 czerwca z kolei odbędzie się “Odlot”, czyli Wielkie Święto Fyrtli na Krzesinach i Głuszynie z piknikami, rzeźbą i koncertami zespołu Fanfara Awantura oraz Romana Szkudlarka. To efekt ubiegłorocznej Malty, która zagościła w dzielnicach i najwyraźniej jej się tam spodobało ze względu na niezwykle serdeczne przyjęcie. Warto śledzić maltańskie wydarzenia, bo każdy znajdzie coś dla siebie.

Malta Festival

Strona głównaKulturaPoznań: Powstaje... twierdza ziemna. Na Malta Festival