Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań: Plac Wolności z czerwonymi wstążkami. Z okazji Światowego Dnia AIDS

W kilkunastu miejscach Poznania, w tym na placu Wolności, zawisły dziś czerwone kokardy. To symbole solidarności z osobami żyjącymi z HIV, bo dziś, 1 grudnia, obchodzimy Światowy dzień AIDS.

Czerwone kokardy wieszali dziś w centrum Poznania społecznicy pod wodzą Marcina Staniewskiego. Żeby przypomnieć, że covid-19 nie jest jedyną epidemią, która jest groźna i która zabija, chociaż w ferworze walki z nimi zapominamy o innych chorobach, które są równie groźne.
– Przecież w przypadku AIDS również nie udało się znaleźć żadnej szczepionki, żadnego antidotum, które pomogłoby uleczyć te osoby – podkreśla Marcin Staniewski. – Przede wszystkim jednak jest bardzo wiele osób nieświadomych. I takie akcje mają na celu uświadomienie wszystkim, którzy korzystają z usług stomatologa, kosmetologii inwazyjnej, piercingu, że przynajmniej raz w roku powinni się przebadać.

Badanie jest szybkie i proste, polega na pobraniu krwi. Można się na nie zarejestrować przez infolinię, a dane tak o badanym. jak i wynikach badań, są poufne.

– Ale chodzi też o to, żebyśmy traktowali tych, którzy są zakażeni, w sposób godny – dodaje Staniewski. – Żebyśmy się ich nie bali tym bardziej, że teraz mamy do czynienia z covidem. Musimy z nimi żyć i musimy ich wspierać. I o to chodzi w tej akcji.

Jak informuje Krajowe Centrum do spraw AIDS, na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS przypina ją sobie tego dnia. W tym roku hasło Rock Red Ribbon (w wolnym przekładzie przypnij, noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi.

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

el

Strona głównaLifestylePoznań: Plac Wolności z czerwonymi wstążkami. Z okazji Światowego Dnia AIDS