wtorek, 16 kwietnia, 2024

Poznań: Pierwszy regionalny oddział PARP otwarty

– Na szczęście teraz możemy dbać o rozwój Polski w inny, gospodarczy sposób – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na otwarciu biura PARP, nawiązując w ten sposób do niedawnych obchodów rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca '56.

Pierwsze regionalne biuro Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mieści się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w budynku World Trade Center od strony ulicy Bukowskiej. Będzie obsługiwało przedsiębiorców z zachodniej Polski i – jak podkreślił obecny na otwarciu wicepremier Gowin – nie przypadkiem powstało właśnie w Poznaniu.

– W ostatnich dniach obchodziliśmy 65. rocznicę wybuchu Powstania Poznańskiego Czerwca, czyli wydarzenia, które najdobitniej obrazuje ducha mieszkańców Polski zachodniej – mówił wicepremier. – Na szczęście teraz możemy dbać o rozwój Polski w inny, gospodarczy sposób.

To pierwsze pozawarszawskie biuro PARP, a o jego powstanie bardzo walczyli poseł Jadwiga Emilewicz i wiceminister Grzegorz Piechowiak. jako siedziba Międzynarodowych Targów Poznańskich, które w tym roku świętują stulecie istnienia – i jako miasto powszechnie uważane za gospodarczą stolicę Polski wydawał się idealnym kandydatem.
– Otwarcie jest wyrazem uznania dla przedsiębiorczości i potencjału mieszkańców Wielkopolski, która jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów Europy – podkreślił wicepremier.

Zdaniem Jarosława Gowina na tle krajów UE polska gospodarka wychodzi z trzeciej fali pandemii w stanie względnie dobrym. Przykładem może być poziom inwestycji: spadek o 8 proc., podczas gdy średnia światowa to 35 proc. Jeśli chodzi o bezrobocie – ono w zasadzie zostało niezmienione dzięki determinacji przedsiębiorców i szybkim programom pomocowym rządu i pod tym względem jesteśmy liderem w Europie. Mamy też silny przemysł, który kołem zamachowym gospodarki w czasie pandemii.

Jednak nawet liderom pomoc bywa potrzebna, zwłaszcza teraz, w czasie końcówki pandemii, mówił wicepremier. PARP udziela jej od wielu lat, ale teraz czas na deglomerację, czyli zrównoważony rozwój Polski, gdy ważne instytucje są ulokowane nie tylko w Warszawie.
– Biuro będzie funkcjonowało nie tylko dla Polski zachodniej – zastrzegł Jarosław Gowin. – To będzie też ośrodek szybkiego reagowania, szybkiego wsparcia dla firm, które znalazły się z powodu pandemii w sytuacji wymagającej restrukturyzacji i głębokich zmian. Ośrodek poznański będzie świadczył takie usługi dla całego kraju i jestem przekonany, że rola tego ośrodka, jak i całej PARP, będzie coraz ważniejsza. To miejsce i znakomity zespół ludzi jest gwarancją najwyższej jakości usług i pomocy dla polskich firm i będzie ważnym centrum wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami a rządem.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, jest zdania, że przedsiębiorcy mogą spokojnie przygotować się na następne 100 lat dobrego funkcjonowania, nawiązując do stulecia MTP.
jest jednym z dwóch polskich regionów, które z kategorii słabo rozwiniętego przeszły do regionu przejściowego podkreśliła. – Na ten skok miał wpływ poziom PKB, a ten poziom to przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego są jednymi z najbardziej aktywnych, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy europejskich. Ich wartość to prawie 16 mld zł. Wierzę w tę kreatywność wielkopolskich przedsiębiorców.

Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych, w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podkreślił, że jego szczególnie cieszy otwarcie biura w Poznaniu, bo jest Wielkopolaninem, i to, że ruszy tu system wczesnego ostrzegania dla przedsiębiorców.

– Jako wieloletni syndyk, doskonale wiem, jak bardzo przedsiębiorcom potrzeba wtedy pomocy – mówił. – Poznań jest liderem, jest na świeczniku. Wszyscy inni przyglądają się, jak to tutaj będzie działało.

Prezes PARP, Małgorzata Oleszczuk, podziękowała za dobre życzenia i wiarę w sukces.
– Ostatnie półtora roku było czasem bardzo trudnym dla takich agencji i innych jednostek rządowych, bo pojawiały się nowe wyzwania – przyznała. – Dlatego system wczesnego ostrzegania jest bardzo ważny. Dzisiaj otwieramy biuro i dzisiaj pierwsi przedsiębiorcy już mogą składać wnioski. Wszystkie informacje znajdują się na stronie, ale pracownicy regionalni są już gotowi do spotkań z przedsiębiorcami i do pomocy. Mamy nadzieję, że uda nam się objąć zasięgiem 2 tysiące firm.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się już pierwsza konferencja dla przedsiębiorców, która w całości była transmitowana online. W jej ramach odbyły się panele dyskusyjne “Przedsiębiorczość warunkiem rozwoju regionu” oraz “Polityka Nowej Szansy”, podczas których zostały przedstawione m.in. założenia nowego programu “System Wczesnego Ostrzegania MMŚP w okresowych trudnościach”. Konferencja będzie również okazją do zapoznania się z aktualną ofertą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, adresowaną do przedsiębiorców, którą przedstawiła Magdalena Hilszer, biura regionalnego w Poznaniu.

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Pierwszy regionalny oddział PARP otwarty