Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Pełna własność – z 75 proc. bonifikatą

Radni zdecydowali: w Poznaniu zniżka w opłacie za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności będzie wynosić 75 procent. To oznacza, że poznaniacy, którzy zdecydują się wnieść tę opłatę jednorazowo, zapłacą tylko 5 procent wartości lokalu.

Za taką decyzją było 31 radnych, nikt nie zagłosował przeciwko. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Radni musieli podjąć decyzję, ponieważ w lipcu ubiegłego roku Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Nowe prawo weszło w życie w styczniu 2019. To oznacza, że od kilku tygodni właściciele domów jednorodzinnych są również właścicielami gruntów, na których stoją ich budynki. Z nowego prawa skorzystali też właściciele mieszkań i lokali użytkowych w blokach.

O przekształceniu zdecydowali posłowie, ale zmiana nie będzie za darmo. Właściciele mieszkań i domów muszą zapłacić tzw. opłatę przekształceniową. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest opłata rozłożona na najbliższe 20 lat. Każdy, kto wybierze tę opcję, przez 20 lat raz na rok będzie wpłacał tyle, ile wyniosła jego ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste. Można też zapłacić całą kwotę naraz – to druga opcja. Poznaniacy, którzy się na to zdecydują, mogą liczyć na sporą bonifikatę.

Jak wysoka będzie zniżka? To zależy od tego, na czyim gruncie stoi budynek. Nowa ustawa mówi, że jeśli lokale stoją na gruntach Skarbu Państwa, to ich właściciele mogą liczyć nawet na 60 procent zniżki – pod warunkiem, że jednorazową opłatę wniosą jeszcze w tym roku. Bonifikata będzie dostępna także w kolejnych latach, ale już w niższej kwocie (w 2020 r. wyniesie 50%, w 2021 r. – 40%, w 2022 r. – 30%, w 2023 r. – 20% i w 2024 r. – 10%).

Poznań zdecydował – zniżka będzie wyższa

Co jeśli mieszkania i domy stoją na terenach należących do samorządu – czyli miasta ? W takiej sytuacji o wysokości zniżki decyduje rada miasta. W Poznaniu będzie wynosić 75% – tak zagłosowali poznańscy radni – i będzie obowiązywać do 2025 roku.

Zniżka uchwalona przez radnych oznacza, że każdy poznaniak, którego lokal stoi na gruncie miasta i który zdecyduje się wnieść opłatę jednorazowo – zapłaci tylko ok. 5 procent wartości lokalu. To dokładnie tyle, ile płacili mieszkańcy miasta, którzy już wcześniej, czyli przed sejmową ustawą, zdecydowali się na rozpoczęcie procedury przekształcenia własności lokalu.

– Utrzymanie tej kwoty w podobnych granicach to po prostu stosowanie równych reguł gry dla wszystkich mieszkańców Poznania – podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta. – Decyzja radnych ma też wymierny wynik finansowy. Bonifikata na poziomie 75 procent opłaty uwalnia poznaniaków od nadmiernych kosztów, ale zapewnia też miastu zabezpieczenie konieczne do realizacji innych zadań publicznych.

Dzisiejsza decyzja radnych przyniesie też dodatkową korzyść poznaniakom. 1 lutego 2019 senatorowie uchwalili bowiem nowelizację sejmowej ustawy z lipca. Zdecydowali, że wojewoda musi automatycznie podnieść bonifikatę do poziomu, na jakim ustanowił ją na danym terenie lokalny samorząd. To oznacza, że – jeśli nowelizacja wejdzie w życie – w Poznaniu zniżka wynosić będzie 75% niezależnie od tego, czy grunty należą do gminy czy do Skarbu Państwa.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Pełna własność - z 75 proc. bonifikatą