Deptak Półwiejska Poznań fot. Sławek Wąchała

Poznań: Od dziś wchodzą w sklepach godziny dla seniorów

Dziś wchodzi w życie decyzja rządu o godzinach zakupów dla seniorów. Między 10.00 a 12.00 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i poczcie mogą robić zakupy tyle to osoby, które ukończyły 60 lat. Zarządzenie budzi wiele wątpliwości.

Godziny dla seniorów obowiązują od poniedziałku do piątku. Ta decyzja ma służyć ochronie seniorów przed zakażeniem koronawirusem. Jak przypomniał premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, gdy mówił o tym zarządzeniu, niemal połowa pacjentów z koronawirusem przebywających w szpitalach to osoby powyżej 60. roku życia, a jeśli chodzi o pacjentów pod respiratorami – to już 80 procent.

Jednak przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę, że ono nie ochroni seniorów, a wprost przeciwnie – będzie służyło ich gromadzeniu się w jednym czasie i miejscu, co akurat sprzyja, a nie przeciwdziała zakażeniom koronawirusem. Dokładnie tak, jak to ma miejsce w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych, w których przebywają głównie seniorzy.

Za zły pomysł uznała rozporządzenie także Polska Izba Handlu, zwracając z kolei uwagę na brak jakichkolwiek instrumentów prawnych pozwalających pracownikom czy też szefom sklepów na egzekwowanie tego zarządzenia. PIH przedstawiła też dane, z których wynika, że rozporządzenie jest niekorzystne dla placówek handlowych, ponieważ podczas tych dwóch godzin ruch jest zdecydowanie mniejszy, a więc sklep „nie zarabia”.

el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze