Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Nowy dach Rynku Łazarskiego przechodzi testy

Zapewnia przyjemny chłód, jest lekka i wytrzymała, a dmuchawy potrzebne do jej napełniania są ciche i zużywają tyle energii co czajnik elektryczny. To wnioski z pierwszych dni nowego zadaszenia hali targowej na Rynku Łazarskim.

Nowy dach budzi wiele emocji, zarówno jeśli chodzi o jego wygląd, jak i walory techniczne. I nic dziwnego: to bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie, które nie było wcześniej stosowane w Poznaniu, a w Polsce też tylko kilka razy, i w dodatku na dużo mniejszą skalę. Jednak doskonale sprawdza się na przykład na stadionie Allianz Arena w Monachium czy na kopułach ogrodu botanicznego Eden Project w Kornwalii – i to już od ponad 25 lat.

Przypomnijmy, że dach składa się z dwóch tzw. “poduszek” wykonanych z ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen), który jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały, a równie dobrze przepuszcza światło słoneczne i chroni przed deszczem i śniegiem, w dodatku sam się czyści. Wszystkie te walory zostały sprawdzone po zamontowaniu dachu i już w pierwszy upalny dzień można się było przekonać, że w cieniu zadaszenia jest rzeczywiście znacznie chłodniej. Nie jest za to ciemniej – zgodnie z obietnicami dach przepuszcza światło tak jak szkło. Ten efekt z pewnością i kupcy, i kupujący docenia zimą, gdy dni będą krótsze i słońca będzie mniej.

Właściwe ciśnienie i kształt poduszek są utrzymywane dmuchawami o łącznej mocy 11 kW. To moc, którą można porównać z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego (np. moc czajnika elektrycznego to ok. 2 kW). Co ważne, dmuchawy nie działają przez cały dzień, a łącznie przez okres maksymalnie 4 godzin. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych elektronicznych układów sterujących urządzenia są wysoce energooszczędne i ciche. A ponieważ zadaszenie funkcjonuje już od kilku tygodni bez zastrzeżeń – można to powiedzieć z całkowitą pewnością. Nie generuje ani dużego hałasu, ani nie zużywa za dużo prądu.

Komfort przebywania na rynku z pewnością poprawią też posadzone drzewa – będzie ich ponad 50 – i więcej zieleni niskiej na całej przestrzeni rynku, a nie tylko w obszarze skweru im. Kazimierza Nowaka, jak to miało miejsce dotychczas. Na rynku pojawi się również fontanna, która nie tylko będzie cieszyć wzrok, ale też wpłynie pozytywnie na klimat placu, szczególnie w ciepłe letnie dni.

Rynek będzie przestrzenią wspólną dla wszystkich: z podstawową funkcją handlową, ale też miejscem do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych, fontanną, urządzeniami dla dzieci i amfiteatralnymi schodami. Czyli dokładnie tak jak sobie tego życzyli mieszkańcy podczas konsultacji.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Nowy dach Rynku Łazarskiego przechodzi testy