Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Nowy budynek Uniwersytetu Przyrodniczego. Robi wrażenie!

Lekka, drewniana i nowoczesna konstrukcja wtapiająca się w zieleń i przyjazna środowisku – tak ma wyglądać siedziba Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego. I powstanie już wkrótce od strony ulicy Warmińskiej.

Ogród liczy sobie już prawie sto lat, będzie to więc bardzo odpowiedni prezent na stulecie. Wprawdzie pierwsza kolekcja roślin powstała w 1922 roku, jednak oficjalne otwarcie ogrodu dendrologicznego miało miejsce dopiero trzy lata później, w 1925 r.

Głównym założeniem ogrodu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej, a także prowadzenie działalności edukacyjnej. Nie tylko dla studentów: zasoby ogrodu umożliwiają popularyzację wiedzy botanicznej wśród wszystkich grup wiekowych społeczeństwa – od przedszkolaka do seniora.

Jednak by edukacja i popularyzacja mogły się odbywać na odpowiednim poziomie, no i niezależnie od warunków pogodowych, potrzebne są odpowiednie wnętrza. W ogrodzie obecnie takich nie ma, ale dzięki nowej inwestycji Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP już wkrótce przy głównym wejściu od ulicy Warmińskiej powstanie Centrum Edukacyjno-Administracyjne. Budynek będzie mieścił wielofunkcyjną salę edukacyjną, pomieszczenia biurowe i szatnie dla pracowników, będzie tam także miejsce na ekspozycję zbiorów ogrodu.

Koncepcja jest już gotowa – głównym założeniem było jak najlepsze wkomponowanie budynku w otoczenie. W efekcie powstała lekka, drewniana, nowoczesna konstrukcja, dosłownie wtapiająca się w zieleń autorstwa dwóch młodych architektów: Jana Szymankiewicza i Mateusza Wojcieszka z poznańskiego biura projektów OBIEKT.

“Budynek ma promować rozwiązania ekologiczne w budownictwie i drewno jako surowiec odnawialny” – informują władze UPP. – “Technologie naturalne są niskoemisyjne, a używane w ich procesie materiały są biodegradowalne. Rozwój tych technologii jest szansą na zmniejszenie energochłonności i wpływu na środowisko procesów budowlanych. Technologie oparte o drewno spełniają kryterium dostępności i realizują cele zrównoważonego rozwoju oraz wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego”.

Centrum powstanie ze środków własnych Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, przy wsparciu i zaangażowaniu pracowników ogrodu pod kierownictwem dra inż. Tomasza Malińskiego i z udziałem projektu “Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” kierowanego przez prof. dra hab. Radosława Mirskiego, Kierownika Katedry Mechanicznej Technologii Drewna.

Strona głównaPoznańPoznań: Nowy budynek Uniwersytetu Przyrodniczego. Robi wrażenie!