czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Nowa nawierzchnia na Starym Rynku do 2023 roku

Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na na aktualizację Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla rewaloryzacji płyty Starego Rynku I tym razem wygląda na to, że jednak doczekamy się remontu płyty.

Przymiarki do remontu płyty Starego Rynku są podejmowane od lat, jednak jak dotąd bezskutecznie. Powodem są wysokie koszty. W 2018 roku miasto starało się o dofinansowanie renowacji płyty rynku – wówczas koszt oceniono na 53,3 mln zł, a miasto wnioskowało o 30 mln zł, jak o tym informowaliśmy. Remont miał być zakończony w 2019 roku.

Dofinansowanie udało się zdobyć, ale projekt zaliczył poślizg w czasie. Chodziło o to,by remont nawierzchni nie zaczął się przed końcem remontu placu Kolegiackiego. Na czas remontu rynku wyremontowany plac będzie mógł przejąć wiele rynkowych funkcji.

Poznańskie Inwestycje Miejskie właśnie szykują kolejne podejście, z koncepcją nieco zmienioną od tej pierwotnej. Zmiany dotyczą kostki – pierwotnie chciano zastosować wariant z Woźnej, czyli ta sama kostka, ale oszlifowana i równo położona. teraz okazuje się, że nie jest to możliwe, więc nawierzchnia będzie zupełnie nowa. Jaka? Jeszcze nie wiadomo. Bo zanim dojdzie do nawierzchni, najpierw trzeba uporządkować to, co pod spodem. A zalanie betonem kanałów pod Starym Rynkiem podczas budowy zamku na Górze Przemysła chyba uzmysłowiła wszystkim, że stanowczo za mało wiemy o tym co się kryje pod powierzchnią.

Jak tłumaczy PIM, w przetargu chodzi głównie o uzupełnienie PFU o infrastrukturę podziemną (sieci wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe itp.) oraz zmianę rozwiązania nawierzchni i zaprojektowaniu podbudowy, dylatacji. Ważnym aspektem jest też rozbudowa i modernizacja oświetlenia i iluminacji świetlnej. Natomiast krawężniki na Starym Rynku zostaną obniżone do 2 cm tam, gdzie to możliwe. Nie ma pewności, czy uda się zrobić wszystkie ogródki bez podestów.

Nowa nawierzchnia pojawi się także np. na ul. Wrocławskiej, Wronieckiej, Woźnej, ale na części dochodzących do płyty ulic zostanie położona od nowa stara kostka. Start robót budowlanych możliwy jest jeszcze w 2021 r., a zakończenie w 2023 r.

Przed domkami budniczymi pojawią się siedziska, a przy budynku Wagi i po obu stronach Odwachu staną wyspy zieleni. Ulica Jana Baptysty Quadro stanie się pasażem kultury, znajdą się tam meble miejskie, scena i zadaszenie, które będzie można zdejmować.

Firmy, które chcą wziąć udział w przetargu, mogą składać swoje oferty do 27 lutego.

Autor: PIM, el

Strona głównaPoznańPoznań: Nowa nawierzchnia na Starym Rynku do 2023 roku