piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Nietoperze dostały kilkadziesiąt budek

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu wywiesił kilkadziesiąt schronień dla nietoperzy w okolicy poznańskich fortyfikacji. To zapewni im schronienie przez cały rok.

Schrony dla nietoperzy powstały w ramach rocznego projektu „Eko-aktywni”, którego partnerami byli Aquanet oraz Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a realizatorem Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte drzwi”. Jego głównym celem było poznanie i czynna ochrona ptaków, nietoperzy oraz owadów.

W czasie projektu odbywały się prelekcje edukacyjne prowadzone przez wykładowców akademickich. Po każdej prelekcji uczestnicy projektu mieli okazję czynnie zaangażować się w ochronę poznanych zwierząt, poprzez budowanie dla nich schronień. W działaniach uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i znajomymi, a efektem warsztatów było powstanie łącznie 300 schronień (100 budek dla ptaków, 100 dla nietoperzy oraz 100 dla owadów).

– Po wykonaniu schronień dla nietoperzy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i ZKZL przystąpiły do dalszej części projektu, czyli umieszczenia budek w okolicy poznańskich fortyfikacji, w których te ssaki licznie zimują – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Pracownicy ZKZL razem ze studentami i członkami Sekcji Teriologicznej Koła Leśników UPP umieścili na drzewach budki, w miejscach przelotu nietoperzy z fortyfikacji, które mają służyć nietoperzom poza okresem ich hibernacji. Łącznie na terenie poznańskich fortyfikacji umieszczono kilkadziesiąt skrzynek dla nietoperzy.

Nietoperze to bardzo pożyteczne ssaki. Regulują populacje owadów, dzięki czemu nie trzeba wydawać tylu pieniędzy na środki ochrony roślin. Ważną informacją dla ludzi jest fakt, że jeden nietoperz potrafi zjeść około 3000 komarów dziennie. Są to więc pożądani sąsiedzi i warto im pomagać.

ZKZL

Strona głównaPoznańPoznań: Nietoperze dostały kilkadziesiąt budek