Poznań: Nagroda im. Jana Baptysty Quadro przyznana!

Zdobywca Nagrody im. Jan Baptysty Quadro Pracownia Insomia za projekt osiedla Nowy Strzeszyn, etap 1B, fot. Przemysław Turlej

Tym razem otrzymała ją pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu budowy osiedla „Nowy Strzeszyn”. Jurorzy uznali ją za miejsce, w którym „człowiek, zieleń i architektura sąsiadują ze sobą w zgodzie i harmonii”.

– Dziś mieszkańcy oczekują odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji projektowych. Pandemia uświadomiła wszystkim, jak ważna jest bliskość zieleni. Coraz częściej rozmawiamy o zmianach klimatu i o tym, jak istotne jest każde drzewo. „Nowy Strzeszyn”, który w tym roku został przez jury uznany za najlepszą realizację 2020 roku, spełnia te oczekiwania. Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski dobra architektura powstaje nie tylko w centrum miasta. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zwycięski projekt autorstwa Szymona Januszewskiego z zespołem z Pracowni Insomia to kontynuacja budowy osiedla mieszkaniowego na Strzeszynie, przy ulicy Różańskiego. W jego ramach powstało 18 lokali w bliźniaczej zabudowie jednorodzinnej.

„Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową” – czytamy w uzasadnieniu jurorów. – „W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych autora. Na uznanie zasługuje też sposób podejścia do pracy projektowej – ilość włożonej w projekt pracy i poświęconego czasu. Świadczy to o wyjątkowej pasji i zamiłowaniu do zawodu. Wymienione wartości pozwoliły na powstanie w Poznaniu miejsca, w którym człowiek, zieleń, architektura funkcjonują w idealnej bliskości i zgodności”.

W tym roku zdecydowano także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Otrzymali je: PL.architekci za „Dom Rozcięty”, który zdanie jury umiejetnie wpasował się w otaczającą zabudowę, oraz Ultra Architects za zespół budynków mieszkalnych „Trójpole” na Winiarach, będący efektem synergii architektury i natury.

Jury przewodniczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. W jego skład wchodzą także m.in. przedstawiciele UWI Inwestycje S.A., poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów.
– Parafrazując inżyniera Mamonia można by powiedzieć, że członkom jury podobają się budynki, które już raz widzieli – mówił Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego oddziału SARP. – W tym roku nagrodę otrzymują autorzy zespołu budynków mieszkalnych, którzy konsekwentnie realizują kolejne etapy tego większego założenia urbanistycznego. W zeszłorocznej edycji konkursu pierwszy etap tej inwestycji został wyróżniony, ale już w tym roku następny jej etap zdobywa nagrodę główną. Chociaż nagradzamy większe osiedle mieszkaniowe, to tak naprawdę są to obiekty będące domami jednorodzinnymi. Także wyróżnienia dla pojedynczego domu jednorodzinnego i zespołu quasi willi miejskich pokazują, że nagroda JBQ jest nieprzewidywalna, i wcale nie koncentruje się na wielkich inwestycjach, lecz bardziej zauważa obiekty wyjątkowe, których autorzy w sposób odpowiedzialny ingerują w przestrzeń zastaną.

Nagroda została wręczona dziś już po raz 23. podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej edycji konkursu zgłoszono łącznie 25 projektów. Do finału przeszło 9 z nich.

Inicjatorem Nagrody Jana Baptysty Quadro jest UWI Inwestycje S.A., jeden z najstarszych poznańskich inwestorów również zaangażowany w działalność na rzecz miasta. To właśnie dzięki m.in. jego staraniom możemy oglądać rzeźbę Jana Baptysty Quadro na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał ten znakomity architekt.

Źródło: UMP

Podziel się: