wtorek, 16 kwietnia, 2024

Poznań: Mural dla Jana Kulczyka

Ma powstać na ścianie Polonez Hostel Student Depot, a jego autorem będzie Łukasz Gruszczyński. A z inicjatywą stworzenia muralu upamiętniającego Jana Kulczyka nie tylko jako biznesmena, ale także – a może przede wszystkim – mecenasa kultury i nauki wystąpili poznańscy artyści i naukowcy.

– Mural pragniemy zadedykować doktorowi Janowi Kulczykowi, człowiekowi, który był mecenasem sztuki, artysta biznesu, wizjonerem i marzycielem – mówił Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival i jeden z inicjatorów projektu. Dyrektor przypomniał, że na początku istnienia festiwalu dofinansował go właśnie Jan Kulczyk, który dostrzegł potencjał imprezy już podczas jej pierwszej edycji.
– Od tego momentu, podczas każdej edycji festiwalu otrzymywaliśmy jego wsparcie – mówił dyrektor Merczyński. – Materialne, bardzo często osobiste i bardzo często angażujące także inne działania, na przykład gdy trzeba było pilnie kogoś przewieźć. Można było na niego liczyć.

Profesor Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, również wspiera pomysł.
– UAM bardzo chętnie włącza się w tę inicjatywę ze względu na pamięć osoby dr Jana Kulczyka, ale też ze względu na misję uczelni – mówiła. – To misja służenia społeczeństwu, wspierania inicjatyw społecznych, gospodarczych i kulturalnych.

Profesor przypomniała też, że dr Jan Kulczyk ukończył Wydział Prawa i Administracji UAM, które obecnie mieści się naprzeciwko, bardzo też chętnie wspierał inicjatywy uczelni i wydziału, między innymi ufundował stypendia dla zdolnych studentów i doktorantów, a także stypendia dla studentów z Ukrainy, gdy sytuacja u naszego wschodniego sąsiada stała się trudna i wielu młodym ludziom groziło przerwanie studiów.
– Mamy nadzieję, że to spojrzenie pana dr Kulczyka będzie nadal takim dobrym, wspomagającym spojrzeniem w stronę wydziału prawa, który się nadal rozwija – podsumowała.

Na spotkaniu będą obecni przedstawiciele i przedstawicielki poznańskich środowisk kultury i środowisk akademickich, które inicjują powstanie dzieła sztuki dedykowanego osobie ważnej dla Poznania. Na miejscu będzie obecny także artysta, który do dnia briefingu nie będzie ujawniał swojego nazwiska. Spotkanie poprowadzi Michał Merczyński, dyrektor . Głos zabiorą w kolejności:

Powstanie muralu wspiera też Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, jak o tym zapewniła jego prezes Alina Kurczewska, a także sam Uniwersytet Artystyczny reprezentowany przez rektora, prof. Wojciecha Horę.

Twórcą muralu będzie Łukasz Gruszczyński, poznański artysta tworzący rzeźby, obiekty z drewna, prace site-specific oraz właśnie murale. Poznaniacy znają go jako twórcę rzeźby “Przekrój (P) poznania”, którą można oglądać na Ostrowie Tumskim.

Jak będzie wyglądał ten konkretny mural – jeszcze nie wiadomo. Projekt ma powstać do końca lipca i zostanie poddany konsultacjom, a przygotowania do samego malowania potrwają do końca sierpnia. Organizatorzy zapewnili jedynie, że na pewno zostanie odsłonięty 1 października, w dniu inauguracji roku akademickiego, i będzie wykonany z pomocą specjalnych farb z dodatkiem tlenku tytanu, dzięki czemu bardzo skutecznie oczyszczają powietrze i obniżają temperaturę pomalowanej powierzchni. 1 metr kwadratowy takiego muralu oczyszcza tyle powietrza, ile jedno spore drzewo, ponieważ tlenek tytanu usuwa bakterie i grzyby, a także wiąże tlenki azotu i siarki, amoniak, ozon i tlenek węgla. Osad jest później spłukiwany przez deszcz.

 

Strona głównaKulturaPoznań: Mural dla Jana Kulczyka