Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Międzynarodowy – i pandemiczny – Dzień Teatru

Pandemiczny, bez widzów, zatłoczonych sal i dodatkowych atrakcji – smutny jest tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzimy 27 marca.

Zazwyczaj na ten dzień teatry szykowały dodatkowe atrakcje dla widzów, a spektakle cieszyły się wyjątkowym powodzeniem. Doceniali je widzowie – doceniały też władze, dlatego Międzynarodowy Dzień Teatru był również okazją do wręczenia nagród artystom.

W tym roku teatry są zamknięte, a widzowie mogą sobie spektakle pooglądać co najwyżej w internecie. W takim zawieszeniu cała , bo przecież nie tylko teatry, funkcjonuje od ponad roku i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał się szybko zmienić. Przez rok nie móc zagrać dla widza – to chyba najgorszy koszmar dla aktorów, reżyserów i wszystkich pracowników teatralnych.

Jedyne, co pozostało dziś z tego święta – to nagrody. Prezydent Jacek Jaśkowiak uhonorował 21 pracowników poznańskich teatrów nagrodami z okazji ich święta.
– W tegorocznym orędziu z okazji Dnia Teatru, wielka angielska aktorka Helen Mirren pisze, że kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo ludzie przetrwają na Ziemi, a silna potrzeba tworzenia wkrótce na nowo rozkwitnie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Podzielając całym sercem to przeświadczenie, pragnę podziękować wszystkim osobom pracującym w poznańskich teatrach instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych. Cenię państwa wrażliwość, talent, ale też odwagę poruszania tematów trudnych i determinację, aby pracować nawet w tak niesprzyjających okolicznościach.

Dyplomy i nagrody od prezydenta otrzymało 21 pracowniczek i pracowników poznańskich teatrów. To efekt poprawki do budżetu miasta, którą złożył radny Bartłomiej Ignaszewski.

– Mam nadzieję, że przyznane w tym roku wyróżnienia staną się coroczną, poznańską tradycją – mówi Bartłomiej Ignaszewski. – Jako przewodniczący Rady Teatru Polskiego w Poznaniu uważam, że docenienie pracy osób związanych z poznańskimi scenami jest niezwykle ważne, szczególnie w tym przedziwnym czasie. Liczę również, że w kolejnych latach uda się zorganizować wydarzenia, w którym wspólnie z widzami będziemy celebrować ten szczególny dzień.

Radny Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, zauważył, że to już drugi raz, gdy aktorzy, twórcy, realizatorzy i widzowie nie mogą wspólnie świętować Międzynarodowego Dnia Teatru z powodu pandemii.
– Życzmy więc sobie wzajemnie, byśmy jak najszybciej znowu mogli spotkać się w teatrze, razem doświadczyć wzruszeń, zadumy, a czasem radości i beztroski – powiedział. – Jako samorząd chcemy wyraźnie podkreślić naszą troskę o los pracowniczek i pracowników miejskich teatrów. Mamy nadzieję wrócić do nich tak szybko, jak będzie to możliwe – dodaje Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Podziękowania od Prezydenta Miasta oraz nagrody pieniężne otrzymały w tym roku osoby z zespołów aktorskich, ekip technicznych i administracji Teatru Animacji, Teatru Muzycznego, Teatru Ósmego Dnia i Teatru Polskiego. Nagrody otrzymali (w kolejności alfabetycznej): Katarzyna Dzimińska, Anna Fedorowicz, Andrzej Iwanowski, Mateusz Janas, Wiesław Janicki, Michał Kaleta, Honorata Krygier, Anna Kubiak, Maciej Kuśnierz, Piotr Najrzał, Urszula Orchowska, Jarosław Patycki, Aleksandra Piwowarek, Jadwiga Połczyk, Danuta Rej, Artur Romański, Zbigniew Roszak, Monika Roszko, Magdalena Szcześniewska, Ewa Szumska i Seweryn Wieczorek.

UMP

Strona głównaKulturaPoznań: Międzynarodowy - i pandemiczny - Dzień Teatru