piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Miasto z Klimatem

Miasto Poznań znalazło się wśród nagrodzonych w konkursie Miasto z Klimatem – Lider w kategorii, organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Stolicę Wielkopolski doceniono za postępy w zakresie zrównoważonej mobilności.

– Konsekwentnie dążymy do poprawy warunków środowiskowych w Poznaniu. Stawiamy na ekologiczny transport publiczny. Inwestujemy w nowoczesny tabor, w tym autobusy elektryczne. Rozbudowujemy sieć buspasów i system Poznańskiego Roweru Miejskiego, tworzymy drogi dla rowerów. Podejmowane przez nas rozwiązania mają wpływ nie tylko na warunki życia mieszkańców, ale również poprawę jakości powietrza i adaptację miasta do zmian klimatu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

jest jednym z krajowych liderów pod względem tworzenia floty autobusów elektrycznych. W tej chwili ulicami miasta jeździ już 21 tego typu pojazdów. Do końca 2021 roku pojawi się zaś kolejnych 37 “elektryków”. Poznańskie MPK kupiło bowiem kolejnych sześć 18-metrowych i trzydzieści jeden – 12-metrowych nowoczesnych autobusów firmy Solaris.

Celem konkursu, organizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jest nagrodzenie miast, które podejmują istotne działania na rzecz podnoszenia jakości życia mieszkańców.

– Badanie zaplanowane zostało w taki sposób, aby docenić miasta, które podejmują wyzwania i działają na rzecz poprawy sytuacji ekologicznej, a w konsekwencji osiągają widoczny efekt, wyróżniają się największym postępem w danej kategorii – tłumaczą organizatorzy konkursu.

Badanie jest prowadzone w dwóch kategoriach – miasta do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. W każdej z nich przyznano 5 nagród, za postępy w dziedzinach: gospodarki odpadami, jakości powietrza, terenów zieleni, gospodarki wodno-ściekowej i zrównoważonej mobilności (za które doceniono Miasto Poznań).

Ocena miast została dokonana na podstawie ogólnodostępnych danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Inspekcję Ochrony Środowiska. Do oceny wykorzystano także informacje pozyskane od miast biorących udział w badaniu.

Zgłoszenia w kategorii Miasta z klimatem – Lider w kategorii przekazało ponad 270 miast, spośród których wyłoniono 10 laureatów. Oprócz Poznania, wśród miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców, wyróżniono: Częstochowę (gospodarka odpadami i gospodarka wodno-ściekowa), Bytom (tereny zieleni) i Gdańsk (jakość powietrza).

Tego samego dnia przyznano także wyróżnienia w konkursie Miasta z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt oraz Dom z klimatem.

Pierwotnie nagrody w konkursie Miasto z klimatem miały zostać wręczone podczas odbywających się w Poznaniu Targów POL-ECO (wydarzenia było zaplanowane na 23-25 października). Niestety, w związku z rosnącą liczbą zakażeń covid-19, impreza została odwołana. Zdecydowano, że uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w systemie hybrydowym. Ceremonia była transmitowana na pośrednictwem platformy internetowej. Wydarzenie połączono z Konferencją online pt. EkoSfera, w ramach której zorganizowano cykl debat dotyczących ochrony środowiska i zmian klimatu.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Miasto z Klimatem