Poznań: Mamy nowy mural w mieście! (ZDJĘCIA)

Mural dla jerzyków fot. UMP

Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony jerzyków i upamiętnienie aktywisty, który działał na rzecz ptaków. Tak wygląda „Mural dla jerzyków” na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 na Starym Żegrzu.

„Mural ma zwiększyć świadomość poznaniaków na temat jerzyków, które przez termomodernizacje budynków tracą swoje siedliska i wycofują się z Poznania” – wyjaśniają miejscy urzędnicy. – „Ptaki te są nadzwyczaj pożyteczne – to pogromcy komarów, much i meszek. Prawie całe życie (poza okresem wysiadywaniem jaj) spędzają w powietrzu, codziennie – w poszukiwaniu pokarmu – pokonują nawet 1000 km. Często są mylone z jaskółkami, od których są nieco większe”.

Malowidło to nie jedyna instalacja dla dobra tych pożytecznych ptaków. Na jednej ze ścian szkoły zainstalowane są budki lęgowe dla jerzyków, zastępujące im zamykane otwory w stropodachach bloków mieszkalnych.

Dodatkową zaletą muralu jest to, że wykonano go farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia powietrza – tyle, co kilkadziesiąt drzew – dzięki niemu więc powietrze w okolicy szkoły będzie czystsze. Zajmuje sporą powierzchnię, bo około 120 metrów kwadratowych, a autorem projektu jest dr hab. Radosław Barek z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, autor m.in. koncepcji muralu na poznańskiej Śródce.

Mural powstał w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i ma także upamiętniać Jakuba Kotnarowskiego, aktywistę społecznego, który niezwykle aktywnie i skutecznie działał na rzecz poznańskich ptaków i ich ochrony w środowisku miejskim. Jakub Kotnarowski zmarł w 2020 roku na covid-19. Miał 38 lat…

Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na 1 października i z tej okazji odbędzie się też piknik szkolny dla mieszkańców Rataj oraz wszystkich chętnych.

Podziel się: