czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Łazarz zaprasza do… Kącika Literackiego

Wczoraj byli w Ogrodzie Łazarz – dziś będzie ich można spotkać od 11 na Skwerze Eki z Małeki. Na Łazarzu rozpoczął działalność “Kącik literacki” teatru integracyjnego Przestrzeń Działań Otwartych.

„Kącik Literacki” to spotkania na świeżym powietrzu z twórczością literacką członków PDO, podczas których prezentowane są wiersze, eseje, opowiadania i piosenki, które powstały do tekstów członków grupy. Teatr działa pod opiekuńczym i fachowym okiem Luizy Szumiło-Walczak, a podczas spotkania w Ogrodzie Łazarz zaprezentował różne formy swojej twórczości: były fragmenty sztuki autorstwa Michała Bojarskiego, wiersze, eseje i piosenki.

PDO to niezależny teatr dla osób z niepełnosprawnościami, sprawnych, artystów, amatorów i terapeutów. Oprócz działalności teatralnej angażuje swoich członków w inne aktywności kulturalne oraz wydarzenia społeczne, które wspierają ich rozwój i pomagają w tym, by czuły się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. PDO działa także na rzecz zmiany świadomości o możliwościach artystycznych osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną. Członkowie grupy to również osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Teatr powstał w 2017 r., a pierwszym dużym przedsięwzięciem, które zaprezentował mieszkańcom Poznania, była premiera I cz. spektaklu „Carmina Burana”, do utworu Carla Orffa pod tym samym tytułem, który wystawiliśmy w CK Zamek. Przedstawienie odniosło duży sukces. Przygotowane było przez autorski scenariusz Luizy Szumiło-Walczak i w jej reżyserii. Projekt scenografii spektaklu, który wykonała Agnieszka Krauze-Kulas, otrzymał wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala, był również prezentowany na Praskim Quadriennale Scenografii. We wrześniu 2020 r. zaplanowano premierę II części tego spektaklu.

Jednak tym razem artyści teatru zaprosili widzów do poznania ich twórczości literackiej. „Baśń dobrze służy pójściu do świątyni dumania nad stawem z szuwarami i liliami. Tylko my nie mamy czasu i nie chcemy ” fragment eseju Michała Bojarskiego, twórcy z trisomią 21. pary chromosomów, czyli Zespołem Downa. Michał od przeszło 20 lat pisze opowiadania, sztuki i eseje oraz uczy się malarstwa. Jako uczestnik Olimpiad Specjalnych dzięki znajomości języka angielskiego w latach 1998-2000 otrzymał funkcję Światowego Lidera i reprezentował Europę Wschodnią na uroczystościach obchodów 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Białym Domu. Tam odbył spotkanie z ówczesnym prezydentem Billem Clintonem oraz jego małżonką Hillary. W Stanach Zjednoczonych przeszedł profesjonalne szkolenie z public speaking (publiczne przemawianie).

Wydarzenie przez swój otwarty charakter pozwoliło na integrację lokalnej społeczności i stanowiło doskonałą formę przełamywania barier. A przybyli goście otrzymali pierwsze tomiki z utworami członków grupy.

Dziś z Przestrzenią Działań Otwartych będzie się można spotkać od 11.00 na Skwerze Eki z Małeki.

Harmonogram spotkań:
1.08 godz. 11:00 Skwer Eki
12.08 godz. 16:00 Kolektyw Kąpielisko w Parku Kasprowicza
13.08 godz. 16:00 Park Kasprowicza
18.08 godz. 16:00 Jeżyckie Centrum Kultury

Mat. pras., el

Strona głównaPoznańPoznań: Łazarz zaprasza do... Kącika Literackiego